bild sonat ledningsgrupp 2026
Jens Boström (i mitten) flankerad av övriga personer i Sonast ledninggrupp. Fr.v. Charlotte Holmberg, David Lagergren, Jens Boström, Mattias Norin och Magnus Richardsson.

Sonat rekryterar Jens Boström som affärsområdeschef för sin konsultverksamhet

Sonat investerar i fortsatt tillväxt genom rekryteringen av Jens Boström som ny affärsområdeschef för bolagets konsultverksamhet.

Jens Boström har en gedigen bakgrund inom supply chain management, ledarskap och affärsutveckling. Närmast kommer han från rollen som COO på SoffaDirekt Scandinavia AB, och dessförinnan har han bland annat varit vd på Hillebrand och logistikdirektör på Rexel Sverige. I sina tidigare roller har Jens haft ett tydligt fokus på affärsutveckling och förändringsledning, ofta med krav på snabba, påtagliga resultat.

– Jag ser mycket fram emot att bli en del av Sonat, ett bolag med en stark position på marknaden, en tydlig kultur och ett erbjudande som verkligen hjälper kundföretag att utveckla sin logistik och supply chain. Tillsammans med kollegor, kunder och partners ser jag fram emot att fortsätta utveckla och växa affärsområde Consulting och stärka kundrelationerna, säger Jens Boström.

Rekryteringen är strategiskt viktig för Sonats fortsatta utveckling av marknadsledande konsulttjänster inom supply chain management och logistik, och för bolagets ambition att leverera högsta möjliga värde för sina kunder.

– Det oerhört roligt att Jens ansluter till oss på Sonat. Med sin tidigare erfarenhet av våra konsulttjänster och förståelse för Sonats position som oberoende 4P-leverantör kommer han vara en viktig person i vår fortsatta utveckling och tillväxt, säger Mattias Norin, vd på Sonat.

Under den närmaste tiden kommer fokus att ligga på att vidareutveckla affärsområdet Consultings erbjudande, stärka samarbetet med kunder och partners samt skapa förutsättningar för långsiktig tillväxt. Sonats affärsområde Consulting erbjuder ett brett spektrum av tjänster inom supply chain och logistik – från strategisk rådgivning till praktiskt genomförande. Erbjudandet omfattar allt från Network Design och Supply Chain Advisory till Freight Procurement, Project & Change Management och Warehouse Excellence.

sce banner 930x180px
Annonser
logistic stockholm
2026 1 advert tgwne (290 x 150 px)
clse banner web 580x300px supply chain effect cybersecurity
2026 knapp brain ads 290x150px v02
logistik&transport supply chain effect konvertering 580x300
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b

SCE WEEKLY UPDATE

Vårt nyhetsbrev – SCE Weekly Update – kommer varje vecka och innehåller relevanta nyheter om supply chain och logistik. Anmäl dig här!

Senaste numret

Fler nyheter

Tyréns får i uppdrag att utveckla Södra stambanan

I hård konkurrens har Tyréns nyligen tagit hem uppdraget att leda utvecklingen av Södra stambanan genom projektet Lund, fyra spår. Arbetet innebär avancerade tekniska utmaningar, men också möjlighet till nya arbetssätt och innovativa lösningar som kan skapa en grund för framtida infrastrukturprojekt.   …

Läs mer »