Även PostNord investerar i automationslösningen AutoStore

PostNord bygger en ny logistikanläggning i Ljungby som bestyckas med en omfattande AutoStoreanläggning som levereras av Element Logic. Sedan tidigare har ett stort antal TPL-aktörer satsat på Autostore, bland annat Bring, Schenker, Aditro Logistics och DSV.

PostNord TPL har de senaste åren satsat rejält på automatisering av sina lagerprocesser, med allt från enkla lagerautomater till två stora avancerade shuttle-system i Norrköping.

– Kombinationen av ökad e-handel och utveckling av mer kostnadseffektiva och flexibla system gör automation väldigt intressant för oss som tredjepartslogistikaktör, säger Sylvia Sundell, regionchef i Småland, PostNord TPL.

I Ljungby finns sedan tidigare automatiserade delar av packprocessen för e-handelsleveranser. Nu adderas automation av plockprocessen genom robotsystemet AutoStore. En AutoStore skapar nya möjligheter till att skapa en effektivare plockprocess, framförallt kopplat till e-handel där det sker mycket styckplock.

– Vi har redan mycket automation inom PostNord TPL men detta blir vår första AutoStore-anläggning. Det känns roligt att kunna erbjuda befintliga och nya kunder än mer konkurrenskraftiga logistiklösningar, säger Karl Kallin, logistikutvecklingschef i region Småland, PostNord TPL.

Installationen kommer att påbörjas januari 2022 med planerad driftsättning i mars 2022.

sce banner 930x180px
Ads
Logistics & Transportation: Supply Chain Impact - Conversion 580x300
clse banner web 580x300px supply chain impact cybersecurity
2026 Button Brain Ads 290x150px v02
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b
2026 1 ad tgwne (290 x 150 px)
Logistics Stockholm

SCE WEEKLY UPDATE

Our newsletter—SCE Weekly Update—is published weekly and features relevant news about the supply chain and logistics. Sign up here!

Latest Issue

More News

Instabee Group satsar på C2C – leveranser mellan privatpersoner

Instabee Group, den europeiska logistikkoncernen bakom Instabox, Budbee och Porterbuddy, etablerar ett nytt strategiskt affärsområde med fokus på consumer-to-consumer (C2C). Satsningen markerar nästa steg i bolagets tillväxtstrategi och följer på en rad partnerskap och integrationer med några av Europas ledande plattformar för cirkulär handel, däribland Tradera, Plick, Vinted, Sellpy och senast Marktplaats i Nederländerna …

Read more »