Brødrena Dahl investerar i autonoma robotar

På Brødrene Dahls centrallager i Langhus har tre nya, autonoma robotar fått i uppdrag att säkerställa högre produktivitet och bättre säkerhet. Lösningen består av KNAPP’s ”Open Shuttle Fork”, en Automated Mobile Robot – eller AMR – som transporterar varor autonomt, säkert och med hög produktivitet. 

På centrallagret har medarbetarna lång erfarenhet av komplicerad logistik. Varje vecka organiseras över 750 bilkörningar in och ut och över 100 000 orderrader med beställningar. Det kräver både god planering och mycket arbete. 

– Vi har lyckats få bort ett antal tidsödande uppgifter som att minska körtiden i byggnaden. Det handlar om att ta bort enkla uppgifter som inte tillför värde. Helt enkelt att få tekniken för att göra de repetitiva, enkla uppgifterna, säger Thomas Rønningen, logistikutvecklingschef på Brødrene Dahl. 

Rønningen berättar att de autonoma robotarna i genomsnitt har minskat antalet hanteringar från fyra till två och att de tre robotarna transporterar över 600 pallar i veckan. Även om det fortfarande är de traditionella maskinerna som gör det mesta i lagret, har nyförvärvet sett till att produktiviteten hålls uppe på natten eller när de anställda är på lunch. Dessutom är säkerheten en av de största fördelarna med investeringen. 

– Robotarna har hårda krav på zoner och sensorer, där du idag måste få ögonkontakt och lita på att din kollega saktar ner kommer AMR:en alltid att stanna. Det gör att vi slipper farliga och onödiga olyckor, säger Rønningen.

Det är inte första gången Brødrene Dahl investerar i automation. 2021 installerades ett nytt innovativt system inklusive en plockrobot på centrallagret, levererat av KNAPP. Resultatet blev en produktivitetsökning på över 700 procent. Med hjälp av de nyförvärvade autonoma robotarna tror Thomas Rønningen att det blir lättare att hantera de mest hektiska perioderna med flest beställningar.

– Vårt mål är att leverera snabbt och säkert till våra kunder, och att ge kunderna de mest innovativa och effektiva lösningarna. Klarar vi de mest hektiska perioderna kommer varorna också snabbare. Här hjälper är de nya robotarna redan till stor nytta oss.

Brødrene Dahl är Norges ledande tekniska handelsföretag, specialiserat på VVS, VMT och industri. Företaget har närmare 1 000 anställda i Norge, och ingår i den internationella industrikoncernen Saint-Gobain.

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »

Amazon anlitar PostNord TPL för sitt nordiska centrallager

I en intervju i Dagens Industri avslöjar PostNord TPL:s vd Andrew Kristensen att världens kanske skickligaste logistik- och e-handelsbolag, Amazon, har valt Postnord TPL som 3PL-partner för sitt nordiska centrallager i Eskilstuna – ett ärofyllt uppdrag som startar igång redan i maj.

Läs mer »