Jochen Thewes, DB Schenkers CEO tillsammans med en modell av Volodrone.

DB Schenker satsar på drönarleveranser i storstäder

DB Schenker går tillsammans med ett antal andra tunga storföretag in som ägare i tyska Volocopter – en marknadsledande aktör inom Urban Air Mobility, UAM.

De medel som tillförs Volocopter ska bland annat användas för att kommersialisera företagets tunga drönare – VoloDrone. Volocopter utvecklar tyngre drönarfarkoster som ska användas för taxitjänster i megastäder samt för allmänna godstransporter, i jordbruk och för byggnation. Nyligen genomförde bolaget en demonstrationsvisning i Singapore med syfte att visa upp teknikens höga mognadsgrad och drönarnas förmåga.


– Vi är övertygade om att Velocoptertekniken har potential för att ta transportlogistiken till nästa dimension, till nytta för våra kunder. DB Schenker har redan testat autonoma och elektriska fordon i ett flertal innovationsprojekt och i verklig användning. Genom att integrera VoloDrone i vår framtida supply chain kan vi erbjuda våra kunder snabba, förarlösa och utsläppsneutrala leveranser, säger Jochen Thewes, DB Schenkers CEO i en kommentar.

Fler nyheter

Logistik & Transport 2025: bransch på gott humör och i stark tillväxt

Årets Logistik & Transport på Svenska Mässan blev större och mer välbesökt än på länge, med 4 530 besökare och närmare 140 utställare inom allt från robotisering, lagerautomation och supply chain-mjukvara till 3PL, hållbara transporter och hanteringsutrustning. Supply Chain Effect var självklart på plats och genomförde ett antal välbesökta scenaktiviteter.

Läs mer »

Astrid stöttar Astro WMS

Consafe Logistics lanserar den generativa AI-assistenten Astrid, uppger bolaget i ett pressmeddelande. Astrid gör arbetet med Astro WMS enklare, snabbare och smartare genom att hjälpa användare att konfigurera, sätta upp och felsöka sitt lagersystem snabbt och säkert.

Läs mer »