Lars Persson, nordisk försäljningschef på Descartes.

Descartes: ”75 procent anger att det är aktuellt med ökade satsningar på Transport Management”

Nyligen släppte Descartes Systems Group sin åttonde årliga upplaga av ”Global Transportation Management – Benchmark Survey”. Resultatet av studien visar att kostnadsreduktion, tillväxt och förbättrad kundservice står högst upp på listan över faktorer som avgör om företagen ska satsa mer på Transport Management.

– 75 procent av respondenterna indikerade att det är aktuellt med ökade Transport Management IT investeringar, vilket är en ökning med tio procent jämfört med föregående år. Ett tydligt tecken på att allt fler företag förstår vikten av att öka sin TM-kapacitet och detta trots att transport- och logistikmarknaden ständigt brottas med ökade kostnader genom hela leveranskedjan, säger Lars Persson, nordisk försäljningschef på Descartes. 

Studien undersöker vilken roll företag anser att Transport Management har, identifierar nyckeltrender på marknaden, tittar på hur transportens värde mäts, undersöker vilken teknik, kapacitet och strategier som påverkas mest samt tittar framåt på hur det ser ut med IT investeringar framöver. Totalt deltog 630 respondenter i årets undersökning och det handlar om personer som är verksamma inom transport och logistik inom en rad olika branscher. 

Årets upplaga av “Global Transportation Management – Benchmark Survey” visar att bränslekostnader, miljölagstiftning och transportörsavgifter är topp 3 när det gäller industriella och regulatoriska faktorer som kommer att påverka branschen mest under de 5 kommande åren. Studien tittade också på vilka förmågor som behövs för en effektiv transport management. För sjunde året i rad toppade synlighet som den enskilt viktigaste faktorn (42%), men resultatet är en kraftig nedgång från föregående år då synlighet fick 60 procent. På andra plats låg orderhantering (38%), tätt följt av planering och utförande av fordonsflottan (36%).

Fler nyheter

Priset på containerfrakt når lägsta nivån sedan 2023

Priset på sjöfrakt har nått sin lägst nivå sedan slutet av 2023 enligt en uppdatering från fraktplattformen Freightos den 15 oktober. Den globala handelsoron, en minskad USA import i kombination med tidigareläggning av frakter – innan tullar införs – och ett växande utbud av sjöfrakt har pressat priset på containerfrakter mellan Asien och Nordamerika med 8 procent vecka över vecka, enligt Freightos.

Läs mer »

SCE TALKs: ”Mycket mer än AutoStore, en total systemintegratör”

Element Logic är en snabbväxande leverantör och systemintegratör av automatiserade lagerlösningar. Sedan länge förknippas Element Logic med AutoStore, eftersom bolaget har levererat hundratals AutoStore-lösningar världen över. I den här intervjun berättar Anders Bohlin, Sales Manager Element Logic Sweden, om varför bolaget satsar på ett allt bredare erbjudande av såväl hårdvaror, mjukvaror, tjänster och vilka ambitioner man har inför framtiden.

Läs mer »

Søstrene Grene implementerar Shelf-To-Person-lösning från Geek+

Kinesiska robotbolaget Geekplus och deras nordiska partner STL har implementerat en så kallade PopPick Lite-lösning – en shelf-to-person-lösning – i den danska butikskedjan Søstrene Grenes distributionscenter i Venlo, Nederländerna. Systemet, som består av 64 robotar och 8 plockstationer, uppges förbättra såväl ergonomi som genomströmning och noggrannhet.

Läs mer »