Edward J Ryan, CEO Descartes Systems Group. Foto: Descartes

Descartes förvärvar Supply Vision – stärker sitt erbjudande för transportvisibilitet

Descartes Systems Group har förvärvat USA-baserade mjukvaruföretaget Supply Vision för cirka 12 miljoner USD. Bolaget levererar digitala lösningar för frakthantering. Genom förvärvet kompletterar Descartes sitt befintliga erbjudande av tjänster inom frakthantering för logistikleverantörer kopplade till GLN (Global Logistics Network).

– För att effektivt möta kundernas krav samtidigt som de är lönsamma måste logistiktjänsteleverantörer investera i lösningar som automatiserar processer mellan flera parter och utnyttjar realtidsinformation som förbättrar beslutsfattandet. Vi ser en möjlighet att kombinera Supply Vision-kapaciteten med Global Logistics Network och göra ännu fler lösningar tillgängliga för den bredare branschen inom logistiktjänster, säger Scott Sangster, General Manager Logistics Services Providers på Descartes.

Supply Vision har hjälpt logistikleverantörer att digitalisera sina verksamheter och hantera sina leveranser i många år. Företaget har sitt huvudkontor i USA och tillhandahåller modulära applikationer som hjälper logistikleverantörer att koordinera leveranser från offert, ruttplanering och bokning, fram till slutleverans. Supply Vision-plattformen integreras också med lösningar för fraktvisibilitet i realtid, som Descartes MacroPointTM, för att ge logistikleverantörer och deras slutkunder förbättrad information om leveransstatus och plats.

– Förvärvet av Supply Vision är ett komplement till våra senaste investeringar i QuestaWeb, Kontainers och Portrix där vi vill utöka vårt utbud för logistikleverantörer. Vi ser fram emot att fortsätta arbeta med Supply Visions kunder, partners och team av experter för att hjälpa logistikleverantörer att digitalisera sin verksamhet och hantera leveranslivscykeln på ett säkert, effektivt och hållbart sätt, säger Edward J Ryan, vd för Descartes.

Supply Vision har funnits i över 20 år och har sitt huvudkontor i Phoenix, Arizona. Descartes förvärvade Supply Vision för cirka 12 miljoner dollar.

sce banner 930x180px
Annonser
2e2fc202 29f7 4cfa b5a5 35d1484e1c26
2026 1 advert tgwne (290 x 150 px)
ptv
2026 knapp brain ads 290x150px v02
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b

SCE WEEKLY UPDATE

Vårt nyhetsbrev – SCE Weekly Update – kommer varje vecka och innehåller relevanta nyheter om supply chain och logistik. Anmäl dig här!

Senaste numret

Fler nyheter