Nu introducerar finska Elisa Industriq sin sedApta suite i Sverige – en mjukvarulösning som redan hjälpt globala verksamheter att minska sina lagerkostnader med upp till 30 procent samt reducera produktionsstörningar. Detta uppger bolaget i ett pressmeddelande.
sedApta suite är en supply chain-lösning som hanterar hela värdekedjan och används redan av över 1 500 tillverkare i mer än 40 länder. En lokal organisation byggs nu för att vara nära och tillgänglig för svenska kunder. Verksamheten drivs med utgångspunkt från Stockholm under ledning av Ville Keskinen. Sverige ligger i framkant inom industriell innovation men står samtidigt inför växande utmaningar. När höga kostnader och globala beroenden ökar pressen behövs smartare, mer resilient och resurseffektiv produktion – en utveckling som Sveriges höga hållbarhetsambitioner redan driver på. sedApta suite är en nyckel till att hantera dessa komplexa problem.
– Vi ser samma mönster hos våra kunder i Norden som hos tillverkare på andra marknader, som till exempel Tyskland eller Italien. När produktionsplaneringen inte hänger med kan det innebära stora kostnader. Skillnaden kan vara tiotals miljoner kronor per år, säger Ville Keskinen, vd för Elisa Industriq Finland och ansvarig för verksamheten i Norden och Baltikum.
Beprövad lösning med mätbara resultat
sedApta suite används av ledande tillverkare inom flera branscher, från läkemedel och tillverkningsindustri till bilindustrin samt mat- och dryckesproduktion. Bland kunderna finns Novo Nordisk, Electrolux Professional, Pirelli och Campari Group. Med mjukvaran reduceras lagernivåerna med upp till 30 procent genom ett optimerat och synkroniserat agerande i hela kedjan mellan inköp, produktion och leverans samtidigt som ledtider kortas genom ett med optimerat agerande samt en bättre transparens i supply chain.
– Vi ser att många svenska företag fortfarande begränsas av manuella planeringsprocesser som inte kommunicerar med resten av verksamheten. Med sedApta suite stänger vi det gapet och skapar en digital helhetsvy. Det gör det möjligt för industrin att optimera sina flöden och agera på faktiska data i stället för magkänsla, säger Sebastian Wollter, försäljningschef för sedApta, Elisa Industriq Sverige.
sedApta integrerar med kundens befintliga system, till exempel ERP- och MES-system för att skapa en centraliserad bild över hela försörjningskedjan. Automatisk schemaläggning balanserar kapacitet, materialtillgång och leveransdatum. Genom realtidsanalys och en centraliserad överblick över hela produktionskedjan kan företag minska lagerkostnader, förkorta ledtider och minska behovet av akut omplanering. Samtidigt förbättrar det noggrannheten för prognoser och bidrar till att uppfylla hållbarhetskrav. Funktioner för realtidsövervakning ger med hjälp av AI varningar vid avvikelser, vilket gör det möjligt för produktionsledare att agera proaktivt i stället för reaktivt.
Om Elisa Industriq
Elisa Industriq är en del av den finska börsnoterade koncernen Elisa, en pionjär inom telekommunikation och digitala tjänster med huvudkontor i Finland. Elisa Industriq sysselsätter över 1 500 experter i Europa, Asien och Nordamerika.Elisa Industriq skapar mjukvarulösningar som ökar den operativa förmågan genom att kombinera industriell expertis med AI-innovation. Våra verksamheter, camLine, sedApta, Polystar, CalcuQuote, TenForce och Gridle, tillhandahåller tjänster till över 2 500 internationella kunder inom tillverknings-, telekommunikations- och energisektorer.








