Craft automates its processes and improves quality and productivity

Craft, som är en del av New Wave Group, producerar och säljer funktionella träningskläder, har installerat en AutoStore, levererad av Element Logic.

Men den nya anläggningen får Craft en helautomatiserad och mer kompakt lagring, som resulterar i en effektivare och inlagringsprocess och plock. Anläggningen består av 50 000 lådor, 30 robotar och 8 portar. Därutöver installeras ett conveyorsystem som kopplas ihop med ett system för automatisk förslutning, anpassning av höjd, etikettering och sortering av färdigplockade order. Dessutom installeras en take-away bana för tomemballage vid inleveransportarna.

– Satsningen på automationen från Element Logic är en viktig del i vår tillväxtresa. Med lagersystemet AutoStore får vi en effektivare lagerhantering, starkare leveranskapacitet och en mer ergonomisk arbetsplats säger Stefan Persson, vd på Craft.

Automationen möjliggör en process där antalet plockfel minimeras, leveranssäkerheten är hög och där antalet hanterade orderrader/timme ökar markant. Dessutom kan systemet enkelt skalas upp med fyra plockportar och ytterligare 10 000 lådor.

– Craft är en nyckelkund till oss på Element Logic och det känns bra att vi kan hjälpa dem att öka deras produktivitet samtidigt som de kan vara kvar på samma yta. Nu ser vi fram emot att fortsätta vara en del av deras tillväxt- och automationsresa. Crafts installation är den tredje leveransen av AutoStore i Ulricehamn och det är tydligt att här finns ett näringsliv som tagit till sig moderna sätt att arbeta på, säger Jörgen Andersson, Sales Manager på Element Logic Sverige.

Sce banner 930x180px
Advertisements
logistik&transport supply chain effect konvertering 580x300
logistic stockholm
2026 1 ad (290 x 150 px)
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b
clse banner web 580x300px supply chain effect cybersecurity
2026 Button Brain Ads 290x150px v02

SCE Weekly Update

Our newsletter—SCE Weekly Update—is published weekly and features relevant news about the supply chain and logistics. Sign up here!

Latest issue

More news

NeH investerar i logistikautomation med Element Logic

Element Logic har fått uppdraget att implementera en avancerad automationslösning för NeH:s nya logistik- och produktionsanläggning i Örebro. Satsningen markerar ett strategiskt teknikskifte för NeH där automation och integrerade flöden skapar förutsättningar för fortsatt tillväxt …

Read more »