Screenshot taken on June 10, 2026, at 12:56:41 p.m.

Danish company Luxplus is moving its logistics operations across the strait

Nowaste stärker sin position i Öresundsregionen när danska skönhetsjätten Luxplus flyttar sin logistik till en av Nowaste Logistics högautomatiserade terminaler i Helsingborg. Därmed väljer ytterligare ett danskt företag att flytta logistiken över sundet.

Luxplus är en snabbt växande medlemsklubb inom skönhet, hygien och hälsa. Med flytten över sundet tar bolaget ett strategiskt steg för att effektivisera sin logistik.

– Vi ser att vi växer stadigt och att vårt erbjudande till konsument är väldigt uppskattat. Därför har vi identifierat ett behov av att se över vår logistik. Helsingborg är ett av norra Europas starkaste logistiknav, och tillsammans med Nowaste får vi en lösning som ger oss både skalbarhet och effektivitet inför vår fortsatta tillväxt, säger Andreas Stendevad, Head of Logistics & Operations på Luxplus.

Etableringen är ytterligare ett exempel på hur danska bolag kan dra nytta av Sveriges logistiska fördelar. Kombinationen av konkurrenskraftiga villkor, stark infrastruktur och tillgång till logistikkompetens gör regionen till ett attraktivt alternativ.

– Det är fantastiskt roligt att vi får förtroendet av Luxplus. De ställer höga krav på service och kvalitet ut mot konsument. Vi ser även ett fortsatt ökat intresse från danska aktörer som vill etablera sin logistik på den svenska sidan. Med vår närvaro i Helsingborg kan vi erbjuda en lösning mitt i en av Nordens mest dynamiska regioner med rätt förutsättningar för att nå såväl de nordiska marknaderna som resten av Europa, säger Jesper Brandin, Försäljningschef på Nowaste.

Terminalen i Helsingborg togs i bruk 2023 och är en högautomatiserad multilösning, där flera av Nowastes kunder samsas kring teknik, personal och framåtlutade lösningar. På anläggningen finns skräddarsydda systemlösningar och mycket avancerad plockteknik, som är en del av ett samarbete mellan Nowaste, SICS AI och Cognibotics, som stöttas av Vinnova.

sce banner 930x180px
Ads
Logistics & Transportation: Supply Chain Impact - Conversion 580x300
2026 Button Brain Ads 290x150px v02
Logistics Stockholm
clse banner web 580x300px supply chain impact cybersecurity
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b
2026 1 ad tgwne (290 x 150 px)

SCE WEEKLY UPDATE

Our newsletter—SCE Weekly Update—is published weekly and features relevant news about the supply chain and logistics. Sign up here!

Latest Issue

More News

Instabee Group satsar på C2C – leveranser mellan privatpersoner

Instabee Group, den europeiska logistikkoncernen bakom Instabox, Budbee och Porterbuddy, etablerar ett nytt strategiskt affärsområde med fokus på consumer-to-consumer (C2C). Satsningen markerar nästa steg i bolagets tillväxtstrategi och följer på en rad partnerskap och integrationer med några av Europas ledande plattformar för cirkulär handel, däribland Tradera, Plick, Vinted, Sellpy och senast Marktplaats i Nederländerna …

Read more »