Helena Helmersson Foto: eComID

Helena Helmersson investerar i start-up-bolaget eComID – minimerar onödiga returer

Helena Helmersson, tidigare vd och koncernchef för H&M-gruppen har investerat ett icke offentliggjort belopp i svenska start-up-bolaget eComID och blir samtidigt rådgivare i bolaget. eComID grundades 2023 och har snabbt etablerat sig som ett företag som utvecklar handelsinfrastruktur för modebranschen och skapar förutsättningar för att minimera onödiga returer.

– Modebranschen behöver en förändring där lönsamhet och hållbarhet går hand i hand. eComID är en katalysator som hjälper modemärken att minska returer och vägleda kunder till produkter de verkligen älskar, samtidigt som de minimerar miljöavtrycket. Jag är glad att kunna stödja den förändringen, säger Helena Helmersson, som för närvarande även är ordförande för Circulose och styrelseledamot i On, Mango och Quizrr.

I början av 2024 tog eComID in motsvarande 30,8 miljoner kronor i kapital, med CapitalT och H&M Ventures som största investerare. Därutöver gick även ett antal privatpersoner in som delägare, bland andra Madeleine Persson, även hon före detta toppchef inom H&M.

Genom AI-driven storleksbestämning och handel gör eComID det möjligt för företag att vägleda kunder mot bättre passande och mer relevanta köp – vilket uppges öka försäljningen samtidigt som returfrekvensen sänks. eComID har utsetts till ett av Fast Companys mest innovativa företag och nominerats till årets teknikinnovatör av Drapers. Företagets AI-teknik före köp används redan hos ledande modemärken, bland annat & Other Stories, J.Lindeberg, Tiger of Sweden, Axel Arigato, Björn Borg, Peak Performance, Haglöfs och Asket.

– Helena är en av de mest respekterade ledarna inom den globala modebranschen, Att hon blir en del av oss är ett starkt stöd för vårt uppdrag; att göra personalisering, lönsamhet och hållbarhet ömsesidigt förstärkande. Tillsammans strävar vi efter att påskynda övergången till smartare och mer ansvarsfull handel över hela världen, säger Oscar Rundqvist, vd och medgrundare av eComID.


eComID, med stöd av CapitalT, H&M Group och ledande affärsänglar, bygger Shopping Passport för internet – ett samarbetstekniklager som möjliggör individuell personalisering mellan modemärken. Genom att omvandla kundernas preferenser till intelligenta upplevelser före köp hjälper eComID varumärken att öka sin försäljning samtidigt som returerna minskas.

Fler nyheter

Årets D-award till parfymbolaget Essnce

D-Award är Sveriges mest prestigefyllda pris inom e-handel och delades idag ut på D-Congress inför över 4 500 ledare och innovatörer från hela Norden. Vinnare av Årets E-handel 2026 är svenska parfymbolaget Essnce. Samtidigt utdelades det nyinstiftade hederspriset: Arne Andersson Honor, som första gången gavs till just Arne B Andersson.

Läs mer »

Stadium bygger nytt centrallager och investerar 300 miljoner i lagerautomation från Exotec

Sportkedjan Stadium investerar i ett nytt högautomatiserat logistikcenter i Norrköping. Anläggningen utrustas med Exotecs Skypod-system och blir Stadiums första helt egna distributionsnav, vilket beskrivs som strategiskt steg för att säkra framtida tillväxt. Nordiska fastighetsinvesteraren Slättö har, genom sin logistik- och industriplattform Evolv, påbörjat byggnationen av den 40 800 kvadratmeter stora anläggningen .

Läs mer »

Framgångsrika autonoma leveranser på Ikea Kina

Ikea Kina har introducerat självkörande fordon i Anhui-provinsen efter att ett pilotprojekt minskade kundernas genomsnittliga väntetider med två tredjedelar, vilket förbättrade både kundupplevelsen och skapade en mer effektiv arbetsplats för medarbetarna.

Läs mer »