Anders Fjeld, vd på Kid ASA, som äger Hemtex.

Hemtex väljer automation från Element Logic

Heminrednings- och hemtextilföretaget Hemtex flyttar från sitt tidigare 3PL-lager och tar över sin lagerlogistik i egen regi, i en nybyggd fastighet i Viared, Borås. Det nya logistikcentret utrustas med automation från Element Logic, bland annat robotsystemet AutoStore.

Hemtex, som har 130 butiker i Sverige, Finland och Estland samt en snabbt växande e-handel, ägs av den norska, börsnoterade koncernen Kid ASA, som i slutet av 2022 hade totalt 286 butiker. Kid-koncernen, som har 156 butiker i Norge under Kid Interiør som är en motsvarighet till Hemtex, har sedan 2020 en AutoStore-anläggning från Element Logic i sitt logistikcenter utanför Oslo. I Hemtex automationslösning ingår en AutoStore med 35 000 backar och 38 robotar. Dessutom ingår bland annat ett conveyorsystem samt automation för avfallshantering, sortering och specialpackning i kartonger och påsar. Lösningen styrs av Element Logics mjukvara eManager.

– Vi har god erfarenhet av Element Logic och AutoStore från vårt centrallager i Norge, och har utifrån grundliga bedömningar valt att utöka samarbetet när vi nu etablerar ett nytt och separat centrallager i Sverige, säger Anders Fjeld, vd på Kid ASA.

– Hemtex tar kontroll över hela sin automationskedja och satsar på effektiv automation som kommer hjälpa dem att öka sin lönsamhet. Jag ser fram emot att följa deras logistikutveckling på Hemtex hemmaplan i textilstaden Borås, säger Anders Bohlin, Sales Director på Element Logic.

Planerad start för Hemtex nya AutoStore-lager i Viared är under våren 2023. Element Logics installation hos Hemtex: 35 000 backar (med framtida plats för 50 000 backar) 38 robotar (kan utökas) 9 portar för plock och putaway (med framtida plats för 16 portar) 900 orderrader per timme (ökar med fler portar och robotar).

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »

Amazon anlitar PostNord TPL för sitt nordiska centrallager

I en intervju i Dagens Industri avslöjar PostNord TPL:s vd Andrew Kristensen att världens kanske skickligaste logistik- och e-handelsbolag, Amazon, har valt Postnord TPL som 3PL-partner för sitt nordiska centrallager i Eskilstuna – ett ärofyllt uppdrag som startar igång redan i maj.

Läs mer »