Årets Logistik & Transport på Svenska Mässan blev större och mer välbesökt än på länge, med 4 530 besökare och närmare 140 utställare inom allt från robotisering, lagerautomation och supply chain-mjukvara till 3PL, hållbara transporter och hanteringsutrustning. Supply Chain Effect var självklart på plats och genomförde ett antal välbesökta scenaktiviteter.
– Vilken mässa det blev! Tisdagen var den bästa mässdagen jag själv upplevt, både kvantitativt och kvalitativt. Tillsammans har vi visat att logistikbranschen behöver ett community där vi samlas och utbyter kunskap och erfarenheter, säger Janne Nilsson, affärsansvarig för Logistik & Transport.
Besökarantalet steg med 13,5 procent jämfört med 2024 och trots att närmare 140 utställare fanns på plats så var väntelistan lång och mässan fullbokad redan i början av september. Redan nu planerar riktar Janne Nilsson och hans kollegor för nästa Logistik & Transport, som går av stapeln den 3-4 november 2026.
NATO-logistik, globala handelsutmaningar, förändringsledning och logistikautomation
Supply Chain Effects Stefan Karlöf modererade två välbesökta paneldiskussioner och ett samtal med NATOs Hasit Thankey, Head of Enablement and Logistics NATO HQ, som drog stor publik trots att det inföll under lunchen den 4 november. Samma dag hölls även panelsamtalet ”Global Trade Challenges”, med Daniel Ljungberg (4PLCS Nordic), Jens Dremo (PipeChain SCM), Niklas Rönnbäck (IMI), Lars Persson (PTV) och Liam Burke (Descartes). Under mässans andra dag, den 5 nov, samlades stora delar av den svenska intralogistik- och automationsbranschen för ett samtal om hur lagerautomatisering på många sätt förbättrar den fysiska och psykosociala arbetsmiljön, men även skapar en rad utmaningar och kräver ett ambitiöst arbete med change management, inkludering och kommunikation. Som panelister deltog Malin Schäfer (SSI Schäfer), Johan Kristofferson (Swisslog), Tobias Henriksson (KNAPP), Bart Van Eycken (TGW) och Benny Thögersen (Element Logic) som alla bidrog till en intressant diskussion.






