Karsten Kildahl, Chief Commercial Officer på Maersk. Foto: Maersk

Mærsk avyttrar det sista i Ryssland

I veckan meddelade AP Møller Mærsk att bolaget avyttrar sina sista kvarvarande tillgångar i Ryssland till IG Finance Development Limited. I försäljningen ingår dels inlandsdepån i Novorossiysk, en anläggning på 28 750 m2 med en kapacitet på 1 500 containrar (TEU), specialiserad på att hantera kommersiellt gods som spannmål från järnvägsvagnar till sjöcontainrar, dels ett kyl- och fryslager i St. Petersburg som är 23 500 m2 stort och uppfört så sent som 2020. Transaktionen uppges ha erhållit de nödvändiga regulatoriska godkännandena i EU och Ryssland, och vid förvärvet av faciliteterna har IG Finance Development Limited ingått ett avtal med Arosa, en stor livsmedelsimportör i Ryssland, om att driva anläggningarna i St. Petersburg och Novorossiysk.

– Vi är glada över att ha hittat en ny ägare till våra två logistikanläggningar i Ryssland och därmed verkställa vårt beslut att avyttra alla våra tillgångar i landet. Under hela avyttringsprocessen har vi som företag känt ett stort ansvar gentemot de återstående 50 anställda på de två platserna och vi är glada att de kommer att erbjudas fortsatt anställning, säger Karsten Kildahl, Chief Commercial Officer på Maersk.

Att Mærsk – ett av världens största logistikföretag – nu definitivt lämnat den ryska marknaden är symtomatiskt för Rysslands tilltagande isolering och de negativa konsekvenserna av landets invasion i Ukraina.

Fler nyheter

ODA erbjuder sin logistiklösning till andra dagligvaruaktörer – ”Logistigs as a Service”

Norska Oda Group, som förvärvade Mathem 2024 och fusionerade verksamheten med Oda Norge, etablerar ett eget affärsområde för att sälja sin logistiklösning som ”Logistics-as-a-Service” (LaaS). Logistiklösningen kommer att erbjudas andra europeiska dagligvaruaktörer som bedriver e-handel. Enligt Oda har branschen svårt att få sin e-handel lönsam på grund av att logistiken är för komplex, leveransfönstren för smala och marginalerna för låga.

Läs mer »

Nordens största AutoStore i butik – från Element Logic

I sin nya butik i Sofiemyr utanför Oslo installerar norska biltillbehörsföretaget Thansen i samarbete med Element Logic Nordens största AutoStore-lösning i butik. Syftet är att öka Thansens lagerkapacitet, bygga en smidigare logistikhantering och skapa en bättre kundupplevelse.

Läs mer »