skärmavbild 2026 01 06 kl. 10.57.03
Fr.v. Bilal Charif, Nowaste och Mats Jonsson, Cognibotics. T.h. Visualisering av Cognibotics robotplockcell hos Nowaste Logistics.

Nowaste Logistics tar nästa steg i sin automatisering med robotplock från Cognibotics

TPL-företaget Nowaste Logistics har beställt en andra robotiserad plockcell från Cognibotics efter en framgångsrik pilot av den första cellen. Cognibotics robotcell är integrerad med Nowastes AutoStore-system som levererats från Swisslog, där roboten plockar direkt från AutoStore-systemet.

Med en andra plockcell kan Nowaste skala upp med högre driftsäkerhet och ett framtidssäkrat arbetssätt för automatiserad orderhantering, vilket stärker bolagets kommersiella erbjudande.

– Den första cellen bevisade att robotiserad plockning kan hantera ett brett och varierat produktsortiment och ändå leverera den robusthet och stabilitet som våra TPL-flöden kräver. En andra cell är ett tydligt strategiskt steg för oss. Den gör våra lager mer motståndskraftiga mot säsongstoppar och bättre rustade för att framtidssäkra verksamheten när kundernas krav förändras, säger Patrik Johnfors, Head of Implementation & Solution Design på Nowaste Logistics.

Cognibotics robot är utrustad med Sics.AI:s visionsystem och har varit i drift hos Nowaste en längre tid med stabil prestanda och hög tillgänglighet. Baserat på dessa resultat tar Nowaste nu nästa steg och utökar den robotiserade plockningen som en strategisk komponent i sin verksamhet. Kapaciteten kan skalas upp i takt med att kundernas behov växer, utan att lagret behöver byggas om, och nya robotceller kan adderas till befintlig infrastruktur.

– Nowaste är ett tydligtexempel på hur en modern TPL-aktör använder robotisering för att stärka sin verksamhet, där robusthet, kapacitet och layoutflexibilitet är nycklarna. Den här roboten är också en viktig milstolpe för oss; det är första gången vår mjukvarubaserade automations plattform Juliet & Romeo körs i full produktion i en robotcell för materialhantering, vilket visar att vår mjukvarudefinierad rörelsestyrning är redo att skalas i verkliga logistikmiljöer, säger Fredrik Malmgren, vd för Cognibotics.

Cognibotics mjukvara Juliet & Romeo hanterar robotens rörelser i realtid, greppning och överlämning till transportörer, samtidigt som den förenklar integrationen mot Nowastes lagerstyrnings- och kontrollsystem.

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »