PMI: Fortsatt uppåt! Svensk industri står stark.

PMI Inköpschefsindex steg till 56,1 från 55,9 i januari, vilket är den högsta nivån på fyra år. Därmed ligger nivån över det historiska genomsnittet på 54,3 för åttonde månaden i rad.

– Svensk industri fortsätter sin expansion. Det rimmar väl med den växande världshandeln som uppvisat en mer robust utveckling än förväntat även om kronförstärkningen på sikt kan bli en utmaning för svensk exportindustri, säger Jörgen Kennemar, ansvarig för analysen av inköpschefsindex på Swedbank.

Uppgången i februari drevs av delindexen för produktion och sysselsättning, som båda ligger över sina historiska genomsnitt. Lagerinköp och leveranstider drog däremot ned PMI:s totalindex. Företagens produktionsplaner andas fortsatt konjunkturoptimism med indexnivåer över 65. Index för leverantörernas rå- och insatsvarupriser sjönk i februari till 56,5 från 58,2 i januari efter att ha stigit åtta månader i rad. 

– Pristrycket från producentledet avtog i februari men sett över de senaste tre månaderna är det ett högre pristryck i leverantörsledet nu när de globala råvarupriserna stiger, inte minst på industrimetaller, säger Jörgen Kennemar. 

Inköpschefsindex (PMI – Purchasing Managers Index) är en konjunkturmätare för den svenska ekonomin som genomförs i samarbete mellan Swedbank och Silf för dels tillverkningsindustrin dels tjänstesektorn. Målet med PMI är att snabbt mäta den rådande konjunkturen. Varje månad inhämtas konjunkturstatistik från inköpschefer som ingår i en svarspanel. Ett indextal över 50 indikerar tillväxt medan ett indextal under 50 innebär en nedgång.

sce banner 930x180px
Annonser
2026 1 advert tgwne (290 x 150 px)
clse banner web 580x300px supply chain effect cybersecurity
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b
logistic stockholm
2026 knapp brain ads 290x150px v02
logistik&transport supply chain effect konvertering 580x300

SCE WEEKLY UPDATE

Vårt nyhetsbrev – SCE Weekly Update – kommer varje vecka och innehåller relevanta nyheter om supply chain och logistik. Anmäl dig här!

Senaste numret

Fler nyheter

”Robotar och logistik växer tillsammans”

Att robotar och människor behöver varandra är en av huvudslutsatserna i det senaste numret av Supply Chain Effect, nr 3/2026. Temat är robotisering och automation med människan i centrum. Bland andra intervjuas den passionerade robotförespråkaren Susanne Timsjö, nordisk chef för ABB Robotics, om hur robotar och logistik växer tillsammans …

Läs mer »