1440

PMI Inköpschefsindex steg till 55,3 i december – svensk industri i topp

Inköpschefsindex (PMI) för svensk industri noterades i december till 55,3, från 54,7 i november, och ligger för sjätte månaden i rad över det historiska genomsnittet på 54,3. För helåret 2025 ligger PMI på 54,2, att jämföra med 51,4 under 2024 och 46,0 för 2023.

Sveriges industri-PMI fortsätter därmed att överträffa andra länders, vilket även framkommer i Eurostats konjunkturundersökningar. Amerikanska PMI sjönk marginellt i december och fortsätter att vara i tillväxtzonen, trots höjda tullar, sannolikt stöttad av en svagare dollarkurs. I eurozonen backade PMI-indexet för andra månaden i rad och är alltjämt kvar under 50-nivån, vilket på sikt kan bli en ökad utmaning för svensk exportindustri. Det är framför allt det tyska PMI-indexet som sänker nivån i eurozonen, där landets PMI-index noterades till 47,4 i december, vilket är den lägsta nivån på 10 månader.

– Svensk industri fortsätter att vara i en expansiv fas med indexnivåer som är en bra bit högre än i USA och i eurozonen. Kronförstärkning och en trög omvärldskonjunktur har inte hindrat industrin från att växa, även om det finns en risk för bakslag senare, säger Jörgen Kennemar, ansvarig för analysen av inköpschefsindex på Swedbank.

Fyra av fem delindex bidrog till uppgången i PMI-total, där leveranstider, lagerinköp och produktion svarade för de största bidragen. Delindex för sysselsättning drog ned totalindexet och stärker bilden av en produktivitetsdriven tillväxt. Index för leverantörernas rå- och insatsvarupriser ökade i december för sjunde månaden i rad till 57,4, från 54,0 i november. Det är den högsta nivån sedan juli 2024 och inte långt från dess historiska genomsnitt (57,6).

– Normalt ökar pristrycket i industrin när konjunkturen stärks och leveranstiderna stiger. Det är något vi sannolikt ser nu, även om en starkare krona och måttliga råvaruprisökningar torde ha en återhållande verkan, säger Kennemar.

sce banner 930x180px
Annonser
ptv
2e2fc202 29f7 4cfa b5a5 35d1484e1c26
2026 knapp brain ads 290x150px v02
2026 1 advert tgwne (290 x 150 px)
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b

SCE WEEKLY UPDATE

Vårt nyhetsbrev – SCE Weekly Update – kommer varje vecka och innehåller relevanta nyheter om supply chain och logistik. Anmäl dig här!

Senaste numret

Fler nyheter

Nytt nummer! Supply Chain Analytics och AI

Det senaste numret av Supply Chain Effect finns nu nedladdningsbart som pdf. Denna gång fördjupar vi oss i hur AI och dataanalys kan skapa värde i supply chain, bland annat genom att prognostisera, optimera och planera smartare …

Läs mer »