Foto: Scandinavian Cosmetics

Scandinavian Cosmetics automatiserar sitt 3PL-lager

Scandinavian Cosmetics är ett ledande företag inom försäljning, marknadsföring och distribution av skönhetsprodukter. För att effektivisera och göra sitt lager mer skalbart har bolaget valt automationslösningen AutoStore från Element Logic.

Valet föll på robotsystemet AutoStore eftersom det ökar såväl lagrings- som plockkapaciteten i Scandinavian Cosmetics logistikfastighet S3 Supply, där man även hanterar logistiken på uppdrag av externa kunder. Automationslösningen är delvis uppstartad i en första etapp då 4 800 lådor installerades. I etapp 2 adderas 2 portar och 10 robotar för att växla upp kapaciteten ytterligare och därefter skalas anläggningen upp i etapp 3, i januari nästa år, då griden byggs ut och ger plats för ytterligare 10 000 lådor.

– Element Logics automationslösning gör oss flexibla genom att vi snabbt kan skala upp och möta våra kunders behov samtidigt som vi utvecklar Scandinavian Cosmetics. Ett tätt samarbete och en bra dialog med Element Logic skapar en förståelse för vår verksamhet och vårt nutida samt framtida behov, säger Niklas Lindblad, Logistic manager/Logistikchef på Scandinavian Cosmetics. 

Scandinavian Cosmetics representerar mer än 40 varumärken inom hudvård, hårvård, make-up och doft och ser kontinuerligt en ökad tillväxt i portföljen.

– Scandinavian Cosmetics gör en intressant satsning på 3PL och vi på Element Logic bistår med effektiv och skalbar automation som kommer att höja kapaciteten sett till både plock och lagring, säger Bengt Nilsson, Account Manager på Element Logic Sweden. 

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »