”Sveriges industri-PMI överträffar andra länders”

Inköpschefsindex (PMI) för svensk industri backade marginellt i november från 55,0 till 54,6 men är fortfarande över dess historiska genomsnitt (54,3) för femte månaden i rad enligt den senaste månadsrapporten från Swedbank. I rapporten konstaterar också att Sveriges industri-PMI fortsätter att överträffa andra länders, däribland USA, Tyskland, UK, Kina och länderna i EMU.

– Svensk industri fortsätter att vara i en expansiv fas även om tempot har bedarrat något samtidigt som återhämtningen går fortsatt trögt i eurozonen. Sannolikt måste det till en starkare omvärldskonjunktur för att tillväxten i svensk industri ska kunna ta ytterligare fart, säger Jörgen Kennemar, ansvarig för analysen av inköpschefsindex på Swedbank.

Delindex för produktion svarade för det största negativa bidraget till nedgången i PMI total följt av leveranstider medan delindex för orderingång och sysselsättning ökade. Inköpschefernas produktionsplaner signalerar om positiva marknadsutsikter. Index för leverantörernas rå- och insatsvarupriser steg i november till 53,4 från 52,5 i oktober. Även om indexet uppvisar en stigande trend under andra halvåret är det långt under dess historiska genomsnitt på 57,6.

– Novemberutfallet visar på ett fortsatt dämpat pristryck i industrin sannolikt drivet av kronförstärkningen och måttliga råvaruprisökningar, vilket på sikt kan sätta avtryck i konsumentpriserna och på inflationen, säger Kennemar.

Återhämtningen i eurozonen har bromsat in och indexet hovrar kring 50-nivån. Fortfarande saknas det tydliga tecken att industrin i eurozonen växlar upp, vilket på sikt kan bli återhållande för svensk exportindustri. I Tyskland föll PMI-indexet till 48,4 i november, den lägsta nivån sedan i maj. Den brittiska industrin återhämtade sig i november och indexet noterades över 50-nivån för första gången på över ett år men är ännu för tidigt att bedöma om det är en varaktig återhämtning. Det kinesiska PMI-indexet från S&P, som omfattar landets mindre och privata industriföretag, fluktuerar strax ovanför 50-nivån och visar ännu inga tydliga tecken på att ta fart även om ett förbättrat tonläge mellan USA och Kina kan sätta avtryck senare under året.

sce banner 930x180px
Annonser
clse banner web 580x300px supply chain effect cybersecurity
2026 1 advert tgwne (290 x 150 px)
logistik&transport supply chain effect konvertering 580x300
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b
2026 knapp brain ads 290x150px v02
logistic stockholm

SCE WEEKLY UPDATE

Vårt nyhetsbrev – SCE Weekly Update – kommer varje vecka och innehåller relevanta nyheter om supply chain och logistik. Anmäl dig här!

Senaste numret

Fler nyheter

Tyréns får i uppdrag att utveckla Södra stambanan

I hård konkurrens har Tyréns nyligen tagit hem uppdraget att leda utvecklingen av Södra stambanan genom projektet Lund, fyra spår. Arbetet innebär avancerade tekniska utmaningar, men också möjlighet till nya arbetssätt och innovativa lösningar som kan skapa en grund för framtida infrastrukturprojekt.   …

Läs mer »