2025-års första nummer av Supply Chain Effect

Nu är årets första nummer av Supply Chain Effect ett faktum. Temat är Innovativ logistikteknik för ökad konkurrenskraft, med intervjuer och artiklar med bland annat supply chain-proffset Isabelle Baumann (bilden), Varners Anders Eriksson och Anne Holopainen, Nowastes Johan Kallin och Patrik Johnfors och mycket mer. Ladda ner SCE #1 2025 som pdf

Fler nyheter

Peak Performance till Nowaste Logistics

Modeföretaget Peak Performance bestämt sig för att flytta logistiken från Köpenhamn till Helsingborg, när Nowaste Logistics tar över bolagets lager och lagerhantering. Genom en omni-channel lösning kommer Peak Performance med den nya etableringen att nå ut till samtliga butiker, e-handlare och e-handelskunder inom EMEA.

Läs mer »

SCE nummer fyra ute nu: Värdeskapande transportation management

I årets fjärde utgåva av Supply Chain Effect intervjuas Mathias Krümmel, vd på DHL Freight Sverige, och med en lång, framgångsrik karriär inom logistik och transport. I den personliga intervjun ger han bland annat sin syn på transport- och logistikbranschens utveckling, och nyckeln till framgångsrikt ledarskap och förändringsarbete.

Läs mer »