Markus Voss, COO och CIO på DHL Supply Chain. Foto: DHL

DHL Supply Chain fördjupar samarbetet med AutoStore – över 1 000 robotar

DHL Supply Chain och robotteknikbolaget AutoStore meddelar att företagen utökar sitt partnerskap för att ytterligare accelerera och förbättra automatiseringen av DHL Supply Chains globala lagerverksamhet med över 1 000 robotar.

DHL Supply Chain, som redan driver nio operativa AutoStore-lager och har fyra under utveckling, har för avsikt att bygga ytterligare fem anläggningar utöver de som redan är i drift eller i planering. Det strategiska målet för DHL och AutoStore är att genom partnerskapet påskynda implementeringen av teknologin och därmed förbättra förmågan att möta olika kundbehov.

– Vi är glada över att utöka vår relation med AutoStore och fortsätta att implementera vår digitaliserings- och automationsstrategi i ett växande antal lager, för att bättre och snabbare betjäna våra kunder. AutoStores standardiserade och modulära teknologi är perfekt i linje med vårt mål att göra vår verksamhet mer effektiv, vilket möjliggör snabb skalbarhet och anpassningsbarhet över olika användningsfall och slutmarknader – en avgörande faktor för oss som en tredjepartslogistikleverantör. Genom ett standardiserat tillvägagångssätt och dedikerad lagertillgänglighet kommer vi att avsevärt kunna minska implementeringstiderna. Dessutom är AutoStores nätverk av partners ovärderligt för att stödja vår tillväxtstrategi över flera geografiska områden, säger Markus Voss, COO och CIO på DHL Supply Chain i en kommentar till det fördjupade samarbetet.

Sedan 2012 har DHL Supply Chain och AutoStore samarbetat för att implementera lösningar i lagerverksamheter i Singapore, Polen, Tyskland, Australien och USA. Det pågående samarbetet har redan resulterat i en flotta på mer än 1 000 robotar världen över som avsevärt ökar operativ effektivitet och genomströmning.

– Vårt långvariga samarbete med DHL Supply Chain har visat styrkan, tillförlitligheten och effektiviteten i AutoStores teknologi. Vi är glada över att ytterligare utöka detta värdefulla partnerskap och stödja DHL Supply Chains globala nätverk av automatiserade lagerlösningar. Vi är glada över den betydande tillväxtmöjlighet som detta innebär för AutoStore, eftersom vi fortsätter att driva innovation inom logistikvärlden, säger AutoStores CEO Mats Hovland Vikse.

Fler nyheter

Peak Performance till Nowaste Logistics

Modeföretaget Peak Performance bestämt sig för att flytta logistiken från Köpenhamn till Helsingborg, när Nowaste Logistics tar över bolagets lager och lagerhantering. Genom en omni-channel lösning kommer Peak Performance med den nya etableringen att nå ut till samtliga butiker, e-handlare och e-handelskunder inom EMEA.

Läs mer »

SCE nummer fyra ute nu: Värdeskapande transportation management

I årets fjärde utgåva av Supply Chain Effect intervjuas Mathias Krümmel, vd på DHL Freight Sverige, och med en lång, framgångsrik karriär inom logistik och transport. I den personliga intervjun ger han bland annat sin syn på transport- och logistikbranschens utveckling, och nyckeln till framgångsrikt ledarskap och förändringsarbete.

Läs mer »