Foto: AdobeStock

ARC Advisory Group: Descartes branschledare för molnbaserad TMS och ruttplanering

Descartes Systems Group toppar listorna över SaaS- och molntjänster för Transportation Management Systems (TMS), och verktyg för ruttplanering, i ARC Advisory Groups rapport Transportation Management Systems Global Market Research (2024–2029). Rapporten omfattar applikationer för planering och exekvering (frakt som utförs av en transportör) och ruttplanering (frakt som utförs av egna fordon). Descartes utnämndes också till ett av de främsta företagen inom segmentet planering och exekvering på TMS-marknaden, uppger Descartes i ett pressmeddelande.

Descartes listas som en branschledande TMS-leverantör i varukategorierna; partihandel och distribution, produkter för hemmet, varuhus och allmänna handelsvaror samt detaljhandel. Man listas även som en ledande TMS-leverantör branscherna; detaljhandel, elektronik, transport och logistik, mat & dryck, livsmedel, hushåll & personlig vård samt kläder. Med i täten på ARCs lista finns även välkända aktörer som Oracle, Blue Yonder, SAP, Infor, E2Open och Alpega.

– ARC är ett globalt respekterat företag som gör noggranna och branschnära undersökningar. Det gör topplaceringen i deras senaste globala TMS-marknadsrapport extra hedrande, säger Dan Cicerchi, chef för Transportation Management på Descartes.

I rapporten från ARC görs även en omfattande femårsprognos (2024–2029) för den globala marknaden och en detaljerad analys av ledande TMS-leverantörer. ARC noterar att efterfrågan på lösningar för övervakning i realtid har ökat och att TMS-leverantörer som helt har gått över till SaaS-lösningar växer väsentligt snabbare än de som fortfarande förlitar sig på äldre upplägg.

ARC Advisory Group grundades 1986 och är globalt ledaande inom rådgivningstjänster för industriell automatisering, supply chain management och infrastrukturteknik. Med en blandning av marknadsundersökningar, teknikutvärdering och implementeringsstöd hjälper ARC företag att effektivt navigera genom komplexa digitala förändringar.

Fler nyheter

SCE TALKs: ”Mycket mer än AutoStore, en total systemintegratör”

Element Logic är en snabbväxande leverantör och systemintegratör av automatiserade lagerlösningar. Sedan länge förknippas Element Logic med AutoStore, eftersom bolaget har levererat hundratals AutoStore-lösningar världen över. I den här intervjun berättar Anders Bohlin, Sales Manager Element Logic Sweden, om varför bolaget satsar på ett allt bredare erbjudande av såväl hårdvaror, mjukvaror, tjänster och vilka ambitioner

Läs mer »

Søstrene Grene implementerar Shelf-To-Person-lösning från Geek+

Kinesiska robotbolaget Geekplus och deras nordiska partner STL har implementerat en så kallade PopPick Lite-lösning – en shelf-to-person-lösning – i den danska butikskedjan Søstrene Grenes distributionscenter i Venlo, Nederländerna. Systemet, som består av 64 robotar och 8 plockstationer, uppges förbättra såväl ergonomi som genomströmning och noggrannhet.

Läs mer »