Robin Engstrand, Bring. Foto: Tore Hole Oksnes

Bring lanserar paketboxar i egen regi

Bring har tagit beslut om att etablera egna paketboxar i Sverige och ger sig därmed in i den pågående kampen med aktörer som iBoxen, PostNord, Instabox och Budbee. Till att börja med ska Bring placera ut några hundra skåp i de största städerna och finnas där människor bor eller rör sig dagligen. 

Den nordiska koncern som Bring tillhör – Posten Norge – har haft framgångar med egna paketboxar i Norge. Nu väljer man att ta steget även i Sverige.

– Boxarna blir en viktig del av det totala erbjudandet och kompletterar vårt befintliga nätverk. Som kund hos oss ska det finnas ett alternativ för alla – oavsett om du vill ha din leverans hem till dörren, hämta ut det hos ombudet när du passerar på väg från jobbet, eller i ett paketskåp när det passar dig, säger Robin Engstrand, chef på Bring för B2B och e-handelstjänster i Sverige, Danmark och Finland.

Paketboxarna ska finnas där konsumenterna rör sig dagligen. Boxarna kommer börja rullas ut inom de närmaste månaderna.

Det viktigaste med den här investeringen är att göra det smidigt att hämta paket, få det att passa in i det berömda livspusslet. För kanske kan ett paketskåp vara mer än bara ett paketskåp: det kan vara en promenad med hunden, en service till hyresgästerna i en kontorsfastighet, något som adderar mervärde till just din butik – eller något helt annat.

– Det där med att placera boxar där det passar i livspusslet är ju spännande, vardagen idag är inte vad den var igår. Vi tror därför starkt på att ha ett brett erbjudande av tjänster till våra e-handlare och till deras kunder, kanske dyker det därför upp boxar på helt nya platser – vi får se, säger Robin Engstrand.

Fler nyheter

Årets D-award till parfymbolaget Essnce

D-Award är Sveriges mest prestigefyllda pris inom e-handel och delades idag ut på D-Congress inför över 4 500 ledare och innovatörer från hela Norden. Vinnare av Årets E-handel 2026 är svenska parfymbolaget Essnce. Samtidigt utdelades det nyinstiftade hederspriset: Arne Andersson Honor, som första gången gavs till just Arne B Andersson.

Läs mer »

Stadium bygger nytt centrallager och investerar 300 miljoner i lagerautomation från Exotec

Sportkedjan Stadium investerar i ett nytt högautomatiserat logistikcenter i Norrköping. Anläggningen utrustas med Exotecs Skypod-system och blir Stadiums första helt egna distributionsnav, vilket beskrivs som strategiskt steg för att säkra framtida tillväxt. Nordiska fastighetsinvesteraren Slättö har, genom sin logistik- och industriplattform Evolv, påbörjat byggnationen av den 40 800 kvadratmeter stora anläggningen .

Läs mer »

Framgångsrika autonoma leveranser på Ikea Kina

Ikea Kina har introducerat självkörande fordon i Anhui-provinsen efter att ett pilotprojekt minskade kundernas genomsnittliga väntetider med två tredjedelar, vilket förbättrade både kundupplevelsen och skapade en mer effektiv arbetsplats för medarbetarna.

Läs mer »