Cisco i topp i årets Supply Chain Top 25

Årets lista toppas av Cisco Systems på första plats och Colgate Palmolive samt Johnson & Johnson på plats nummer två och tre. Sex nya bolag tog sig in bland de 25 främsta detta år. Svenska H&M ligger kvar på listan men åkte ner från plats 16 till plats 20.

Table 1. The Gartner Supply Chain Top 25 for 2020

RankCompanyPeer Opinion1
(151 voters)
(25%)
Gartner Opinion1
(44
voters)
(25%)
Three-
Year Weighted ROPA2
(20%)
Inventory Turns3
(5%)
Three-
Year Weighted Revenue Growth4
(10%)
ESG Component Score5
(15%)
Composite Score6
1Cisco Systems470574300.7%12.52.9%10.006.25
2Colgate-Palmolive111353268.8%4.71.0%10.005.37
3Johnson & Johnson88545477.6%3.03.6%8.004.65
4Schneider Electric56745363.0%5.44.2%10.004.48
5Nestlé108435040.0%4.81.2%10.004.44
6PepsiCo85738547.9%8.22.7%10.004.42
7Alibaba991316106.7%23.954.0%0.004.39
8Intel58348837.4%3.55.8%8.004.12
9Inditex73735134.7%4.66.8%10.004.11
10L’Oréal67725271.1%2.87.4%10.004.01
11Walmart133332413.2%8.52.4%7.004.00
12HP Inc.29638951.1%8.55.5%10.003.87
13Coca Cola Company119520775.4%4.40.0%6.003.74
14Diageo40328041.4%0.96.2%10.003.49
15Lenovo39730716.9%11.27.0%10.003.44
16Nike76826547.2%4.06.7%6.003.35
17AbbVie12830262.4%4.17.6%5.003.20
18BMW57518224.8%3.94.2%10.003.17
19Starbucks79920252.6%13.07.7%4.002.99
20H&M41216122.4%2.87.7%10.002.95
21British American Tobacco1545685.6%0.718.1%9.002.90
223M62420754.1%3.91.1%6.002.90
23Reckitt Benckiser2651499.0%3.88.2%9.002.79
24Biogen7927152.2%2.57.8%7.002.78
25Kimberly-Clark5348034.6%6.60.2%10.002.76

Fler nyheter

DHL Supply Chain satsar på plattform med AI-driven robotteknik

DHL Supply Chain har i dagarna lanserat en plug & play-plattform med AI-driven robotteknik, i samarbete med Microsoft och Blue Yonder. Robotplattformen uppges förkorta integrerings- och programmeringstiden för nya automationsenheter i lageranläggningar. Lösningen, som bygger på Microsoft Azure IoT och molnplattformstjänster, ger även fler möjligheter att välja robotsystem som ska täcka olika typer av behov.

Läs mer »

PostNord testar paketboxar i Stockholm

Efter sommaren kommer PostNord erbjuda leverans till paketboxar för att möta den växande e-handeln och efterfrågan hos svenska konsumenter. Inledningsvis kommer 100 paketboxar placeras på konsumentnära platser runt om Stockholm. Målet är att efter en första pilottest ytterligare utöka leveransmetoden till fler platser i landet.

Läs mer »