Cisco i topp i årets Supply Chain Top 25

Årets lista toppas av Cisco Systems på första plats och Colgate Palmolive samt Johnson & Johnson på plats nummer två och tre. Sex nya bolag tog sig in bland de 25 främsta detta år. Svenska H&M ligger kvar på listan men åkte ner från plats 16 till plats 20.

Table 1. The Gartner Supply Chain Top 25 for 2020

RankCompanyPeer Opinion1
(151 voters)
(25%)
Gartner Opinion1
(44
voters)
(25%)
Three-
Year Weighted ROPA2
(20%)
Inventory Turns3
(5%)
Three-
Year Weighted Revenue Growth4
(10%)
ESG Component Score5
(15%)
Composite Score6
1Cisco Systems470574300.7%12.52.9%10.006.25
2Colgate-Palmolive111353268.8%4.71.0%10.005.37
3Johnson & Johnson88545477.6%3.03.6%8.004.65
4Schneider Electric56745363.0%5.44.2%10.004.48
5Nestlé108435040.0%4.81.2%10.004.44
6PepsiCo85738547.9%8.22.7%10.004.42
7Alibaba991316106.7%23.954.0%0.004.39
8Intel58348837.4%3.55.8%8.004.12
9Inditex73735134.7%4.66.8%10.004.11
10L’Oréal67725271.1%2.87.4%10.004.01
11Walmart133332413.2%8.52.4%7.004.00
12HP Inc.29638951.1%8.55.5%10.003.87
13Coca Cola Company119520775.4%4.40.0%6.003.74
14Diageo40328041.4%0.96.2%10.003.49
15Lenovo39730716.9%11.27.0%10.003.44
16Nike76826547.2%4.06.7%6.003.35
17AbbVie12830262.4%4.17.6%5.003.20
18BMW57518224.8%3.94.2%10.003.17
19Starbucks79920252.6%13.07.7%4.002.99
20H&M41216122.4%2.87.7%10.002.95
21British American Tobacco1545685.6%0.718.1%9.002.90
223M62420754.1%3.91.1%6.002.90
23Reckitt Benckiser2651499.0%3.88.2%9.002.79
24Biogen7927152.2%2.57.8%7.002.78
25Kimberly-Clark5348034.6%6.60.2%10.002.76

Fler nyheter

Stadigt växande marknad för fjärdepartslogistik

Uttrycken fjärdepartslogistik (4PL) och Lead Logistics Provider (LLP) lär ha myntats 1996 av Bob Evans, som då var konsult på Arthur Andersen (numera Accenture). Han definierade dessa båda uttryck som benämningar på en integratör som med resurser, kapacitet och sin egen och andra organisationers teknik designar, bygger och opererar omfattande lösningar i försörjningskedjan.

Läs mer »

Jula investerar i en AutoStore-lösning

Butikskedjan Jula växer snabbt både med fler fysiska butiker och en snabbt ökande e-handel. Med målet att både komprimera sin lagerhållning och samtidigt öka effektiviteten i plocket i centrallagret i Skara har Jula fattat beslut om att investera i en Autostore-lösning från Element Logic.

Läs mer »

Trafikanalys: Elektrifierade lastbilar ökar kraftigt kommande år

Statistikmyndigheten Trafikanalys uppger i en ny rapport att antalet nyregistrerade fordon kommer fortsatt att ligga på låga nivåer under 2024, men öka igen under 2025-2027 i takt med ett förbättrat konjunkturläge. En annan slutsats är att elektrifieringen av lastbilar fortsätter i snabb takt där även tunga eldrivna lastbilar köps i allt högre grad.

Läs mer »