Cisco i topp i årets Supply Chain Top 25

Årets lista toppas av Cisco Systems på första plats och Colgate Palmolive samt Johnson & Johnson på plats nummer två och tre. Sex nya bolag tog sig in bland de 25 främsta detta år. Svenska H&M ligger kvar på listan men åkte ner från plats 16 till plats 20.

Table 1. The Gartner Supply Chain Top 25 for 2020

RankCompanyPeer Opinion1
(151 voters)
(25%)
Gartner Opinion1
(44
voters)
(25%)
Three-
Year Weighted ROPA2
(20%)
Inventory Turns3
(5%)
Three-
Year Weighted Revenue Growth4
(10%)
ESG Component Score5
(15%)
Composite Score6
1Cisco Systems470574300.7%12.52.9%10.006.25
2Colgate-Palmolive111353268.8%4.71.0%10.005.37
3Johnson & Johnson88545477.6%3.03.6%8.004.65
4Schneider Electric56745363.0%5.44.2%10.004.48
5Nestlé108435040.0%4.81.2%10.004.44
6PepsiCo85738547.9%8.22.7%10.004.42
7Alibaba991316106.7%23.954.0%0.004.39
8Intel58348837.4%3.55.8%8.004.12
9Inditex73735134.7%4.66.8%10.004.11
10L’Oréal67725271.1%2.87.4%10.004.01
11Walmart133332413.2%8.52.4%7.004.00
12HP Inc.29638951.1%8.55.5%10.003.87
13Coca Cola Company119520775.4%4.40.0%6.003.74
14Diageo40328041.4%0.96.2%10.003.49
15Lenovo39730716.9%11.27.0%10.003.44
16Nike76826547.2%4.06.7%6.003.35
17AbbVie12830262.4%4.17.6%5.003.20
18BMW57518224.8%3.94.2%10.003.17
19Starbucks79920252.6%13.07.7%4.002.99
20H&M41216122.4%2.87.7%10.002.95
21British American Tobacco1545685.6%0.718.1%9.002.90
223M62420754.1%3.91.1%6.002.90
23Reckitt Benckiser2651499.0%3.88.2%9.002.79
24Biogen7927152.2%2.57.8%7.002.78
25Kimberly-Clark5348034.6%6.60.2%10.002.76

Fler nyheter

Hatstore investerar i robotlager

Snabbväxande Hatstore – en butik för kepsar och mössor på nätet – investerar i en AutoStore som levereras av Element Logic. Lagerlösningen ger Hatstore en mycket mer yteffektiv lagerlösning jämfört med ett manuellt lager. Investeringen ger även bolaget möjlighet att fortsätta växa utan att behöva flytta till nya lokaler.

Läs mer »

Click&Collect med aktivt bemötande ökar kundnöjdhet och försäljning

Click & Collect – dvs. att beställa på nätet och hämta varan i butik – har blivit en vanligare leveransmetod inom e-handeln. En ny studie av företaget CX First på uppdrag av PostNord visar att de konsumenter som hämtar sitt paket i butik blir mer nöjda och ofta köper något mer, om de får ett proaktivt bemötande av butikspersonalen. Att vänta länge på sin vara sänker däremot konsumentens upplevelse.

Läs mer »

The Future of Warehousing

Supply Chain Effects Stefan Karlöf intervjuar tre erfarna experter från Zebra Technologies på temat Framtidens lager- och materialhantering (The Future of Warehousing).

Läs mer »