Henning Røberg, Coop Norges projektledare för anläggningen i Langhus.

Coop Norge investerar i nytt automatiserat centrallager

Coop Norge SA – Norges största dagligvaruföretag – väljer Swisslog som automationspartner för ett nytt automatiserat distributionscenter i Langhus, två mil utanför Oslo. Den nya anläggningen är avsedd för Coop Norges snabbväxande butiks- och e-handel inom non food segmentet, Coop Faghandel där ett stort antal kedjor ingår.

– Vi genomförde en omsorgsfull upphandling där vi ställde höga krav på kostnadseffektivitet, flexibilitet och skalbarhet. Swisslog visade sig vara den automationspartner som bäst mötte våra behov och krav, säger Henning Røberg, Coop Norges projektledare för anläggningen i Langhus.

Byggnationen av ett nytt höglager är redan i gång och målet är att anläggningen ska vara i full drift i början av 2021.

Läs mer

Fler nyheter

Logistikevents som värmer i höst

Även om sommaren fortfarande står i full blom är det dags att börja snegla mot höstens två tongivande svenska logistikevenemang. Den 1-2 oktober genomförs Logistics & Automation på Kistamässan, Stockholm – och precis som tidigare hålls mässan parallellt med förpackningsmässan Empack. Bara en dryg månad senare, den 4-5 november, är det dags för Logistik & Transport på Svenska Mässan i Göteborg.

Läs mer »

ArrowXL optimerar sina Last Mile-leveranser med Descartes ruttplanering

ArrowXL, en av Storbritanniens främsta specialister inom lagerhållning och större hemleveranser, har valt en ruttplaneringslösning från Descartes för att automatisera sina sistamilen-leveranser. Ambitionen är att planera och optimera leveransrutter på ett mer dynamiskt och effektivt sätt, för att frigöra transportkapacitet.

Läs mer »