Erik Landström, Chief Supply Chain Officer på DollarStore.

DollarStore väljer IMI Supply Chain Solutions WMS ​

DollarStore, Sveriges snabbast växande lågpriskedja med butiker från Gällivare i norr till Trelleborg i söder, har valt IMI Supply Chain Solutions lagerhanteringssystem för att effektivisera sin lagerhantering och hantera en snabb tillväxt. 

DollarStore startade 1994 och öppnade sin första butik 1999 i Billsta strax utanför Örnsköldsvik. Sedan dess har företaget etablerats som Sveriges snabbast växande lågpriskedja med 132 butiker och ytterligare nio som planerar att öppnas under 2025. 

– Vi valde IMIs lagerhanteringssystem för dess förmåga att automatisera och optimera våra lagerprocesser, vilket är avgörande när vi expanderar och möter en ökad efterfrågan, säger Erik Landström, Chief Supply Chain Officer på DollarStore och fortsätter:

– Partnerskapet med IMI ger oss de kraftfulla verktyg vi behöver för att effektivisera vår lagerverksamhet och möta kundernas ökade förväntningar på snabb leverans och hög tillgänglighet. 

2023 förvärvades DollarStore för 345 miljoner euro av den finska detaljhandelskoncernen Tokmanni som driver butiker i Sverige, Finland och Danmark. Med Tokmanni som ägare har DollarStore fått ökade möjligheter att accelerera sin redan snabba tillväxt. 

– Vi är stolta över att DollarStore har valt vårt flexibla och väl beprövade WMS som verktyg för att optimera, visualisera och automatisera sitt omfattande och växande varuflöde, säger Niklas Rönnbäck, vd på IMI Supply Chain Solutions. 

Om DollarStore

DollarStore, grundat 1994, är en av de största lågprisaktörerna i Sverige med ett brett produktsortiment inom mode & skönhet, snacks & dryck, heminredning, städning, säsong & fest, fritid & leksaker, djur och övrigt. DollarStore har 132 butiker över hela Sverige och fyra butiker i Danmark under namnet Big Dollar. Företaget sysselsätter cirka 1 160 medarbetare och omsätter cirka 400 miljoner euro. Företagets huvudkontor finns i Kista och verksamhetens centrallager ligger i Örebro. 

Om IMI Supply Chain Solutions

IMI Supply Chain Solutions har sedan 1967 försett sina kunder med marknadsledande logistiklösningar som är avgörande för deras framgång. Sedan 2021 ägs majoriteten av IMI av det svenska investmentbolaget Priveq Investment. Med Priveq som långsiktiga ägare tillsammans med egen expertis inom affärskritiska system bygger IMI tillsammans med sina kunder en effektivare och mer hållbar framtid inom logistik.

Annonser

SCE WEEKLY UPDATE

Vårt nyhetsbrev – SCE Weekly Update – kommer varje vecka och innehåller relevanta nyheter om supply chain och logistik. Anmäl dig här!

Senaste numret

Fler nyheter

Fler nyheter

Renässans för USA:s tillverkningsindustri

Effekterna av den amerikanska tullpolitiken är än så länge svåra att fullt ut analysera. Enligt färsk statistik från bland annat US Bureau of Economic Analysis har dock de utländska direktinvesteringarna i USA ökat under de senaste kvartalen. Och under 2025 har såväl utländska som inhemska företag ökat sina investeringar betydligt i den amerikanska tillverkningsindustrin.

Läs mer »

Strategiskt AI-partnerskap för smartare lagerhantering

I början av maj offentliggjordes ett strategiskt samarbete mellan nordiska supply chain-specialisten IMI Supply Chain Solutions och nederländska AI-experten CQM. Tillsammans ska de båda bolagen addera marknadsledande AI-funktionalitet i IMIs WMS-lösningar och därmed öka mjukvarornas värdeskapande. 

Läs mer »

Östersjöns första koldioxidneutrala rederi

Wasaline har tecknat ett biogas-avtal med Gasum samt ett Fuel EU Maritime-pooling avtal med Stena Line, vilket gör det möjligt för Wasaline att i framtiden endast använda biobränslen. Detta gör även rutten till världens första gröna sjöfartskorridor som är i drift, med stöd från den DNV-ledda Nordic Roadmap. Wasalines klimatmål att vara koldioxidneutral senast 2030 har därmed redan uppnåtts, säger bolaget i ett pressmeddelande.

Läs mer »