Salla Axelin, entreprenören bakom företaget Sallan Paja.

Gamla utställningsmaterial återanvänds för julklappar

För ett företag som strävar efter att minska sina kunders miljöpåverkan är det självklart att arbeta utifrån ett cirkulärt tänkande. Mot den bakgrunden gav Turck Vilant Systems entreprenören Salla Axelin i uppdrag att ta fram årets julgåva baserad på företagets återvunna utställningsmaterial. 

– Ett enkelt sätt för oss att visa upp vårt varumärke är att hänga upp tyger på utställningsväggar. Men storleken på väggarna varierar från en mässa till en annan, så vi får en material över efter varje evenemang, förklarar Jessica Säilä, marknadschef på Turck Vilant Systems.

Nu har därför Salla Axelin, entreprenören bakom företaget Sallan Paja, gjort om det överblivna utställningsmaterialet till snygga påsar som innehåller en semesterpresent som ges till Truck Vilants kunder. 

– Vi tillhandahåller RFID-spårningssystem utformade för att förhindra fel och rapportera platsen för en vara eller försändelse i realtid. I praktiken löser vi industrins vardagsproblem, som uppstår på grund av mänskliga fel, exempelvis när en pall lastas på fel fordon och hamnar i Rovaniemi i stället för Vasa, säger företagets vd Heikki Haavisto och fortsätter:

– Idén att minska avfall är inarbetat i vårt företags DNA, så billiga företagspresenter beställda från utlandet stämmer inte överens med våra värderingar. Däremot passar återanvändning av utställningsmaterial perfekt. Vi har fått särskilt positiv feedback från Sverige, där kunder är mycket intresserade av miljö och cirkulär ekonomi. Flera kunder har till och med bett oss att inkludera en miljökalkyl i våra ROI-beräkningar, säger Haavisto. 

Fler nyheter

Från Gnosjöanda till datadriven lagerlogistik

”Jag växte upp i Småland, ett landskap där entreprenörskap, verkstadsindustri och lagerlokaler är vardag. Där lärde jag mig att arbeta snabbt, samarbeta nära och hitta praktiska lösningar med små medel. Den mentaliteten, ofta kallad Gnosjöandan, har länge präglat den regionen och jag ser att samma förhållningssätt är en styrka även i dagens digitala affärsvärld. Men även de mest lösningsorienterade verksamheterna står idag inför ett skifte – en digital transformation som omformar hela kedjan från inköp till leverans.” Så inleds Henrik Berglunds senaste krönika i Supply Chain Effects magasin. Läs den här.

Läs mer »

Ny logistikchef till Dagab

Mats Thörnqvist har utsetts till ny logistikchef på Dagab och medlem i bolagets företagsledning. Han tillträder sin befattning den 1 januari 2026. Thörnqvist efterträder Raymond Lundmark som efter nio år övergår i rollen som senior rådgivare till Dagab.

Läs mer »