mixed palletizing solution

Körber introducerar lösning för butiksfärdiga pallar

Till distributionscenter som hanterar flera olika artikelnummer och har behov av att bygga pallar med blandade varor introducerar Körber en flexibel pallet-to-mixed-pallet-lösning riktad mot distributionscenter och medelstora lager.

Med den nya MixPal adresserar Körber den mest arbetskrävande flaskhalsen i distributionscenter och lager. Lösningen är en direkt pallet-to-mixed-pallet-lösning som minskar behovet av komplexa och kostsamma mellansteg såsom depalletering, buffring och retrieval, och gör det möjligt att sätta samman pallar med olika SKU:er. En lösning som passar bland annat FMCG-branschen, livsmedel, drycker och 3PL-företag.

– Alla distributionscenter som arbetar med att bygga butiksfärdiga pallar med dussintals olika produkter vet att det är en mycket manuell och arbetskrävande uppgift. Vår MixPal automatiserar denna process fullt ut och bygger pallar med flera SKU:er, optimerade för att vara butiksfärdiga, säger Jan Kristensen, Head of R&D på Körber Supply Chain.

Minskat utrymmesbehov och lägre kostnader

Genom att kombinera beprövad teknik som AMR:er och Körbers Gantry-system med avancerade visionsystem och mjukvara är Körbers MixPal en direkt pallet-to-mixed-pallet-lösning. Det eliminerar behovet av depalletering, lagring och transport av enskilda kartonger. AMR:erna flyttar pallarna och placerar dem under gantry-lösningen, så att kartonger kan plockas direkt från de inkomna pallarna och placeras på orderpallar. Eftersom det inte finns något behov av lagring eller transportbanor kräver lösningen endast lite utrymme och är kostnadseffektiv, även för mindre lager.

– Vi hjälper de tusentals medelstora lager och distributionscenter som står inför utmaningar med arbetskraft men inte kan motivera investeringen i en fullskalig automationslösning. Tack vare det lilla footprintet i denna modulära och flexibla installation lämpar den sig för mindre anläggningar och kan implementeras snabbt både i befintliga lager och i greenfield-projekt, förklarar Jan.

Alla distributionscenter som står inför utmaningen att skicka fler SKU:er i allt mindre volymer kan dra nytta av Körbers MixPal. Lösningen, som kan hantera upp till 800 kartonger i timmen per Gantry-system, använder en intelligent AI-baserad lösning som automatiskt bygger stabila, säkra och butikskompatibla pallar. Den AI-drivna plockningslösningen och den digitalt understödda lösningen levererar också datadrivna insikter om verksamheten.

– Att minska de arbetskrävande flaskhalsarna ger ett starkt business case för de flesta lager som behöver etablera butiksfärdiga mixed pallets. Därtill kommer Körbers digitala verktyg, som ger värdefulla data och insikter om hela verksamheten. Vi eliminerar inte bara en flaskhals, vi skapar också nya möjligheter att finjustera driften, säger Jan.

Körber presenterade MixPal på LogiMAT 2026 och demonstrerade hur lager med medelstor kapacitet snabbt och effektivt kan implementera automation för butiksfärdiga pallar.

sce banner 930x180px
Annonser
2026 1 advert tgwne (290 x 150 px)
logistik&transport supply chain effect konvertering 290x150
logistic stockholm
2e2fc202 29f7 4cfa b5a5 35d1484e1c26
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b
2026 knapp brain ads 290x150px v02

SCE WEEKLY UPDATE

Vårt nyhetsbrev – SCE Weekly Update – kommer varje vecka och innehåller relevanta nyheter om supply chain och logistik. Anmäl dig här!

Senaste numret

Fler nyheter