I sin nya butik i Sofiemyr utanför Oslo installerar norska biltillbehörsföretaget Thansen i samarbete med Element Logic Nordens största AutoStore-lösning i butik. Syftet är att öka Thansens lagerkapacitet, bygga en smidigare logistikhantering och skapa en bättre kundupplevelse.
– Detta är en milstolpe, både för Thansen och för hela den norska detaljhandelsmarknaden. Att implementera AutoStore direkt i en butiksmiljö förändrar spelreglerna, både för kunder, för anställda och för logistiken, säger Christian Walby, försäljningsdirektör på Element Logic.
AutoStore-anläggningen i Sofiemyr är den första i sitt slag i Norge, tillika Nordens största butikslösning med automation. Anläggningen består av 20 R5-robotar, 31 400 lådor och nio transportbandsportar samt en kundvänlig PickUp Port för att plocka ordrar utanför öppettiderna, vilket ger ett kompakt, effektivt och kraftfullt lager- och logistiknav direkt i butik. Systemet möjliggör både upphämtning för butikskunder efter stängning och plockning för anställda när butiken är öppen, vilket ger en ökad flexibilitet och lagerkapacitet. Lösningen är också anpassad till Thansens växande B2B-segment med auktoriserade återförsäljare.
– Målet är att ha mer lagekapacitet nära kunden, vilket ger ett bredare urval, snabbare service och i slutändan högre kundnöjdhet, säger Hans-Andre Sørvik, landschef Norge på Thansen.
Tidigare har Thansen plockat varor manuellt i butikslagret, vilket har begränsat antalet produkter som kunnat erbjudas. Med den nya lösningen kan betydligt fler varor hanteras på en mindre yta.
– För oss är det avgörande att ständigt förbättra kundupplevelsen. Med AutoStore i butik kan vi erbjuda ett mycket större sortiment samtidigt som vi gör det enklare och snabbare för kunderna att få sina varor. Ett tydligt steg mot vår vision om alltid nöjda kunder, fortsätter Hans-Andre Sørvik.
Sedan Thansen förvärvade Torshov Bilrekvisita 2017 har kedjan vuxit starkt i Norge. Idag driver Thansen över 51 butiker och expansionen fortsätter. Den nya butiken i Sofiemyr kommer att fungera som både ett flaggskepp och ett logistiknav för Thansens norska verksamhet. AutoStore-lösningen gör det möjligt att kombinera en butik och ett centrallager i ett och skapa sömlösa flöden för både privat- och företagskunder.
– Det här projektet visar hur teknik och kundfokus kan gå hand i hand. Vi är stolta över att vara en del av Thansens resa och sätta en ny nordisk standard för hur detaljhandel och logistik kan samverka, säger Christian Walby.