1440

Nowaste Logistics väljer Swisslog som partner för nytt logistikcenter i Helsingborg

Det innovativa och snabbväxande 3PL-företaget Nowaste Logistics, ett dotterbolag till Everfresh, har valt Swisslog som partner för sitt nya automatiserade logistikcenter i Helsingborg.  

I samarbete med Helsingborgs stad utvecklar Nowaste tillsammans med Catena ett logistikcenter på närmare 80 000 m2. Anläggningen, som byggs med mycket högt ställda hållbarhetsambitioner, beräknas sysselsätta cirka 300 personer vid färdigställandet.  

– Vi har fått förtroendet att leverera ett automatiserat pallager för att lagerhålla och hantera pallar i Nowaste Logistics nya logistikcenter, säger Jens Erik Jøranli, Sales Manager Integrated Solutions på Swisslog. 

Anläggningen baseras på några av Swisslogs mest konkurrenkraftiga och väl beprövade tekniska lösningar, däribland tio Vectura höglagerkranar ställage med 56 000 pallplatser, conveyorsystem och Swisslogs SynQ WMS som ska integreras med Nowaste Logistics egenutvecklade styrsystem.  

Kraven på hållbarhet är högt ställda inom Nowaste Logistics och de tio Vecturakranar som levereras av Swisslog är utformade med särskilt hög energieffektivitet.  

– Stora delar av vår leverans hanteras lokalt i Sverige och levereras av lokal personal, vilket stärker vår relation och vårt goda, innovativa samarbete med Nowaste Logistics kompetenta personal, säger Jens Erik Jøranli.  

– Genom att vi själva analyserar och räknar på våra kunders behov så tror jag vi är en bra kravställare att arbeta med i samband med automationsprojekt. Tillsammans med Swisslog så har vi för de senaste två projekten, Stigamo strax söder om Jönköping och Ramlösa i Helsingborg, hittat en metodik som fungerar väldigt väl för oss, säger Patrik Johnfors, Solution Design & Implementation Manager, Nowaste Logistics.  

Redan i början av 2000-talet inledde Nowaste Logistics och Swisslog ett samarbete som sedan dess har resulterat i ett antal automatiserade system, bland annat i två AutoStore-lösningar, två automatiserade pallager, varav nu ett tredje är på gång samt en rad andra lösningar såsom robotiserat pallplock. 

Det nya pallagret i Helsingborg börjar byggas i januari nästa år och ska vara färdigställt under kvartal 4, 2025. 

sce banner 930x180px
Annonser
ptv
2026 knapp brain ads 290x150px v02
2026 1 advert tgwne (290 x 150 px)
2e2fc202 29f7 4cfa b5a5 35d1484e1c26
0d7472f9 628b 4d35 ab4f f20bc688de0b

SCE WEEKLY UPDATE

Vårt nyhetsbrev – SCE Weekly Update – kommer varje vecka och innehåller relevanta nyheter om supply chain och logistik. Anmäl dig här!

Senaste numret

Fler nyheter

Nytt nummer! Supply Chain Analytics och AI

Det senaste numret av Supply Chain Effect finns nu nedladdningsbart som pdf. Denna gång fördjupar vi oss i hur AI och dataanalys kan skapa värde i supply chain, bland annat genom att prognostisera, optimera och planera smartare …

Läs mer »