Ökad elcykling hos DHL

DHL Express satsar på ännu fler elcyklar till Göteborg. Utifrån en nyetablerad cityhub i Nordstan, Göteborgs största köpcentrum, hämtas och levereras inledningsvis 140 försändelser per dag med den fyrhjuliga elcykeln Cubicycle.

Cykelarna som används i Göteborg heter DHL Cubicycle och är en fyrhjulig cykel som har en transportbox med en kapacitet på 125 kg. Från Landvetter transporterar DHL Express, redan färdigpackade, transportboxar som sedan placeras på DHL Express el-lastcyklar som står parkerade för omlastning i cityhubben i Nordstan. För mer än ett år sedan lanserade DHL Express leveranser och upphämtningar med elcyklar i både Stockholm och Malmö, en lansering som uppges ha blivit väldigt uppskattad såväl inom företaget som hos allmänheten.

– Vi har nu fått möjligheten att via en cityhub i Nordstan utöka med el-lastcyklar till Göteborg, vilket vi är mycket positiva till då elcyklar är ett miljövänligt sätt att snabbt hantera mindre paket och dokument i områden där framkomligheten kan vara besvärlig för kurirbilar, säger Henrik Jensen, operationell chef på DHL Express i Sverige.

– Nordstan har ett unikt läge i Göteborg och det är roligt att med små insatser kunna bidra till vad vi tror är starten på en större omställning av trafikmiljön i Göteborg. Denna typ av hub med flera aktörer samlade är unik i Europa. Våra aktörer inser vikten av transportsträckans ”last mile”, säger Magnus Zingmark, hållbarhetsansvarig på Nordstan.

DHL Cubicycle tillverkas av Göteborgsföretaget Velove och elcyklarna exporteras idag till 19 länder.

Fler nyheter

Logistikevents som värmer i höst

Även om sommaren fortfarande står i full blom är det dags att börja snegla mot höstens två tongivande svenska logistikevenemang. Den 1-2 oktober genomförs Logistics & Automation på Kistamässan, Stockholm – och precis som tidigare hålls mässan parallellt med förpackningsmässan Empack. Bara en dryg månad senare, den 4-5 november, är det dags för Logistik & Transport på Svenska Mässan i Göteborg.

Läs mer »

ArrowXL optimerar sina Last Mile-leveranser med Descartes ruttplanering

ArrowXL, en av Storbritanniens främsta specialister inom lagerhållning och större hemleveranser, har valt en ruttplaneringslösning från Descartes för att automatisera sina sistamilen-leveranser. Ambitionen är att planera och optimera leveransrutter på ett mer dynamiskt och effektivt sätt, för att frigöra transportkapacitet.

Läs mer »