Jörgen Kennemar, ansvarig för analysen av inköpschefsindex på Swedbank. 

PMI tillverkning starkt uppåt i juli

Inköpschefsindex (PMI) för svensk industri ökade i juli till 54,2 från 51,8 i juni, vilket innebär att årets tredje kvartal inleds starkt för industrin. Det är den hittills högsta nivån för 2025 och indexet är därmed i paritet med dess historiska genomsnitt på 54,3.  

– Industrin uppvisade en tydlig återhämtning i juli efter det svaga juniutfallet samtidigt som produktionsplanerna steg. Men osäkerheten kring den globala handelspolitiken kvarstår och ligger som en våt filt över den svenska industrin med risk för bakslag längre fram, säger Jörgen Kennemar, som är ansvarig för analysen av inköpschefsindex på Swedbank. 

Delindex för orderingång svarar för det största positiva bidraget till uppgången i PMI-total följt av leverantörernas leveranstider och lagerinköp medan produktion och sysselsättning drog ned indexet. Index för leverantörernas rå- och insatsvarupriser backade i juli till 50,3 från 50,4 i juni. Prisindexet har stabiliserats men är lägre jämfört med i fjol. Jämfört med juli förra året har indexet fallit med 7,0 indexenheter.

 – Pristrycket industrin är fortsatt dämpat och få inköpschefer upplever stigande priser. Än ser vi inga entydiga tecken på att högre tullar har drivit upp företagens insatsvarupriser men det kan komma senare under året, säger Kennemar.

Inköpschefsindex (PMI – Purchasing Managers Index) är en konjunkturmätare för den svenska ekonomin som genomförs i samarbete mellan Swedbank och Silf för dels tillverkningsindustrin dels tjänstesektorn. Målet med PMI är att snabbt mäta den rådande konjunkturen. Varje månad inhämtas konjunkturstatistik från inköpschefer som ingår i en svarspanel. Ett indextal över 50 indikerar tillväxt medan ett indextal under 50 innebär en nedgång. Inköpschefsindex för tillverkningsindustrin publiceras den första bankdagen varje månad kl. 08.30 och Inköpschefsindex för tjänstesektorn publiceras den tredje bankdagen varje månad kl. 08.30. Undersökningen gjordes mellan 30 juni-28 juli.

Fler nyheter

PMI tillverkning starkt uppåt i juli

Inköpschefsindex (PMI) för svensk industri ökade i juli till 54,2 från 51,8 i juni, vilket innebär att årets tredje kvartal inleds starkt för industrin. Det är den hittills högsta nivån för 2025 och indexet är därmed i paritet med dess historiska genomsnitt på 54,3.  

Läs mer »

Dags att sätta en prislapp på kaoset i leveranskedjorna

”I en värld där leveranskedjor gång på gång skakas av kriser – från pandemier och geopolitiska konflikter till klimatkatastrofer och handelskrig – räcker det inte längre med att vara reaktiv. För att möta framtiden krävs att riskhantering integreras i affärsstrategin på ett helt annat sätt än tidigare. Det är därför allt fler företag nu dammar av ett klassiskt verktyg från finansvärlden: Value at Risk. Value at Risk, förkortat VaR, har länge använts inom finanssektorn för att uppskatta potentiella förluster i investeringar.” Så inleds Freddy Jönsson Hanbergs senaste krönika i SCE. Läs den här!

Läs mer »

Logistikevents som värmer i höst

Även om sommaren fortfarande står i full blom är det dags att börja snegla mot höstens två tongivande svenska logistikevenemang. Den 1-2 oktober genomförs Logistics & Automation på Kistamässan, Stockholm – och precis som tidigare hålls mässan parallellt med förpackningsmässan Empack. Bara en dryg månad senare, den 4-5 november, är det dags för Logistik & Transport på Svenska Mässan i Göteborg.

Läs mer »