Rickard Kvist, Sales Manager på Element Logic Sweden.

Region Skåne automatiserar sin sjukvårdslogistik med Element Logic

För att stärka försörjningssäkerheten samt skapa en robust och effektiv materialförsörjning till vården etablerar Region Skåne ett nytt centrallager i Malmö och bygger upp en egen lagerhållning. Som en del i satsningen har regionen valt att automatisera delar av verksamheten med en AutoStore-lösning som levereras av Element Logic.

Beslutet att bygga upp egen lagerhållning är en del av Region Skånes strategi för att ta kontroll över hela försörjningskedjan och minska sårbarheten vid störningar. Lärdomar från pandemin har tydliggjort behovet av regional lagerkapacitet för sjukvårdens förbrukningsmaterial. Med robotsystemet AutoStore som kärna i det nya lagret skapas förutsättningar för snabba, effektiva materialflöden där varor kan levereras med hög precision och korta ledtider till regionens vårdenheter. Automationslösningen blir den första AutoStore-anläggningen inom svensk regionvård som driftas i egen regi. Lösningen ska bidra till att säkerställa tillgången på sjukvårdsmaterial, minska beroendet av externa aktörer och effektivisera hanteringen av artiklar som används i stora volymer.

– Det har varit en noggrann process för att kvalificera sig som leverantör till Region Skåne, där vi är med bidrar till en oerhört samhällsviktig verksamhet. Lösningen kommer att öka effektiviteten, minska resursanvändningen och säkerställa att material når fram snabbt och säkert, säger Rickard Kvist, Sales Manager på Element Logic Sweden.

Lösningen ska driftsättas i början av 2026 och består av 17 000 lådor, 12 robotar, 3 karusellportar och 2 conveyerportar.

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »

Amazon anlitar PostNord TPL för sitt nordiska centrallager

I en intervju i Dagens Industri avslöjar PostNord TPL:s vd Andrew Kristensen att världens kanske skickligaste logistik- och e-handelsbolag, Amazon, har valt Postnord TPL som 3PL-partner för sitt nordiska centrallager i Eskilstuna – ett ärofyllt uppdrag som startar igång redan i maj.

Läs mer »