SCE TALKs: AI and Machine Learning in the Supply Chain

Den första oktober höll Supply Chain Effect en mycket välbesökt paneldiskussion om AI och maskininlärning i supply chain på Logistics & Automation, i Kista. De tre kunniga deltagarna – Tarun Agrawal, Associate Professor på Chalmers tekniska högskola, Andreas Anyuru, CTO på Consafe Logistics och Anders Björklund, Head of SAP Digital Supply Chain, Nordics & Baltics – spekulerade om framtiden, utmaningar, risker och möjligheter och gav en lång rad konkreta exempel på hur AI redan driver automatisering, produktivitet och effektivitet i supply chain.

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »

Amazon anlitar PostNord TPL för sitt nordiska centrallager

I en intervju i Dagens Industri avslöjar PostNord TPL:s vd Andrew Kristensen att världens kanske skickligaste logistik- och e-handelsbolag, Amazon, har valt Postnord TPL som 3PL-partner för sitt nordiska centrallager i Eskilstuna – ett ärofyllt uppdrag som startar igång redan i maj.

Läs mer »