SiB Solutions grundartrio, fr.v. Staffan Persson, Stefan Borg och Lennart Bergström. Foto: Per Damsby

SiB Solutions tar in 22 miljoner kronor i ny investeringsrunda

Logtechbolaget SiB Solutions meddelar att en finansieringsrunda på 22 miljoner SEK (2,0 miljoner USD/2,0 miljoner euro) har avslutats. Förutom att finansiera bolagets löpande verksamhet kommer pengarna användas för att accelerera SiB Solutions globala tillväxt och företagets produktutveckling.

Med en egenutvecklad mjukvara erbjuder SiB Solutions en SaaS-tjänst för så kallad Intelligent Videoanalys baserad på AI. 

– Med en fullt finansierad affärsplan och en stärkt ägarstruktur kan vi nu accelerera SiB Solutions utveckling och globala fotavtryck som ett närapå lönsamt företag. Vi är väldigt stolta över vad vi som team har åstadkommit hittills, och är mycket entusiastiska inför framtiden, säger Stefan Borg, grundare och vd för SiB Solutions.

Huvudinvesterare i finansieringen är Willard Ahdritz, grundare och ordförande för Kobalt Music Group, Svante Andreen, tidigare chef för Nordea Corporate Finance samt befintliga aktieägare och andra nytillkomna investerare.

Ökade intäkter

2024 ökade SiB Solutions sina årliga, återkommande abonnemangsintäkter med 40 procent och per anläggning/site ökade dessa intäkter med 25 procent. Med SiB Solutions tjänst erbjuds ett effektivt verktyg för att upptäcka och förhindra avvikelser i varuhantering. Tjänsten kan användas i hela flödet från inkommande till utgående logistik och för hantering i lager, tillverkningsanläggningar, transporter, lastmile-flöden och i butik. 

SiB Solutions grundades 2017 och har hittills sålt och implementerat sina tjänster på 45 logistiksiter i 8 länder i Europa och Nordamerika. Bland bolagets kunder finns ledande 3PL-bolag och stora industriföretag med global distribution. 

Fler nyheter

Från Gnosjöanda till datadriven lagerlogistik

”Jag växte upp i Småland, ett landskap där entreprenörskap, verkstadsindustri och lagerlokaler är vardag. Där lärde jag mig att arbeta snabbt, samarbeta nära och hitta praktiska lösningar med små medel. Den mentaliteten, ofta kallad Gnosjöandan, har länge präglat den regionen och jag ser att samma förhållningssätt är en styrka även i dagens digitala affärsvärld. Men även de mest lösningsorienterade verksamheterna står idag inför ett skifte – en digital transformation som omformar hela kedjan från inköp till leverans.” Så inleds Henrik Berglunds senaste krönika i Supply Chain Effects magasin. Läs den här.

Läs mer »

Ny logistikchef till Dagab

Mats Thörnqvist har utsetts till ny logistikchef på Dagab och medlem i bolagets företagsledning. Han tillträder sin befattning den 1 januari 2026. Thörnqvist efterträder Raymond Lundmark som efter nio år övergår i rollen som senior rådgivare till Dagab.

Läs mer »