Erik Irwing, Business Area Manager på Speed Logistics.

Speed Group investerar i en omfattande automationslösning från Element Logic

3PL-företaget Speed Logistics lageranläggning i Borås ska automatiseras i samarbete med Element Logic. Hela flödet, från godsmottagning till utleverans, ska automatiseras och optimeras för att möte framtida tillväxt och fler kunder. 

– För oss handlar den här satsningen om att framtidssäkra vår logistik för såväl befintliga som nya kunder. Vi behöver en lösning som kan växa med oss, och samtidigt hålla högsta effektivitet redan från dag ett, säger Erik Irwing, Business Area Manager på Speed Logistics.

Kärnan i automationslösningen är en AutoStore med 16 robotar som ska hantera artiklar som får plats i standardiserade bins/lådori en grid med en lagringskapacitet på 60 500 platser. AutoStore-lösningen används både för lagring och för att hantera order som skickas direkt i kartong. 

För större kartonger installeras en Quadron Shuttle av Addverb Technologies, en samarbetspartner till Element Logic. Skyttellösningen har 11 600 dynamiska lagerplatser och 16 skyttlar. Skytteln har kapacitet att hantera 385 kartonger/timme och har dubbeldjup lagring. Precis som för en AutoStore går det snabbt och enkelt att skala upp kapaciteten genom att tillföra ytterligare skyttlar. Ett sammanhängande conveyorsystem, som levereras i samarbete med SGA Conveyor System, kopplar ihop anläggningens olika zoner. 

– Det här är en av de mest avancerade lösningarna vi har levererat i Sverige. Vi automatiserar nästan varje steg och bygger en plattform som kan skalas för både Speed och deras kunder, säger Anders Bohlin, Sales Director på Element Logic Sweden.

Hela lösningen styrs av Element Logics mjukvaruplattform – med eManager, eController och eHub – som synkroniserar och kontrollerar lösningens olika delar. 

– Vi har haft ett nära och lösningsfokuserat samarbete med Element Logic under lång tid. Det här är en naturlig nästa fas där vi tillsammans tar ett stort steg mot ett ännu smartare och mer framtidssäkrat lager, säger Hans Sahlin, vd på Speed Group.

– Vi ser en växande efterfrågan på kompletta och flexibla lösningar som kopplar samman fler delar av logistikkedjan. Det här projektet visar tydligt hur automation inte bara handlar om snabbare plock, utan om att optimera hela flödet, säger Benny Thögersen, vd på Element Logic Sweden.

Installationerna påbörjas i juli 2025 och lösningen planeras att startas upp i januari 2026. 

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »