Erik Irwing, Business Area Manager på Speed Logistics väljer IMIs WMS-lösning.

Speed väljer IMI för ny WMS-lösning

3PL-bolaget Speed Logistics uppgraderar sitt lager i Borås med ett nytt lagerhanteringssystem (WMS) från nordiska mjukvarubolaget IMI Supply Chain Solutions. 

– Det här är ett affärskritiskt projekt för oss och för våra kunder. Vi behöver en lösning som fungerar från dag ett, men som också klarar att växa med nya behov över tid, säger Erik Irwing, Business Area Manager på Speed Logistics. 

Projektet kännetecknas av tydliga krav på robusthet och på en flexibel och anpassningsbar WMS-lösning. Samtidigt har Speed Logistics behov av en snabb leverans och implementering av lösningen. Enligt Erik Irwing har IMI mött dessa behov och krav på ett bra sätt.

– IMI kunde visa att de har både strukturen och erfarenheten för att leverera snabbt och kontrollerat, utan att kompromissa på kvalitet eller stabilitet. Att deras WMS-lösning är väl beprövad inom 3PL-verksamheter var också avgörande, eftersom det ger oss en flexibel plattform som kan anpassas i takt med att våra behov förändras.

– Vi är stolta över att få vara med och framtidssäkra Speeds lagerverksamhet i Borås. Vårt närvarande och personliga arbetssätt tillsammans med vår erfarenhet av att implementera affärskritiska lösningar i högt tempo gör att vi kan leverera snabbt och med kvalitet i varje steg, säger Niklas Rönnbäck, vd på IMI Supply Chain Solutions. 

IMI Supply Chain Solutions är en nordisk aktör med huvudkontor i Linköping och merparten av deras kunder finns i Norden. Med en kombination av bred supply chain-expertis och spetskompetens inom WMS levererar IMI lösningar som är både flexibla och skalbara – särskilt i uppdrag där flöden, systemkrav och affärsmål ställer höga krav på både tempo och precision. 

Fler nyheter

Från Gnosjöanda till datadriven lagerlogistik

”Jag växte upp i Småland, ett landskap där entreprenörskap, verkstadsindustri och lagerlokaler är vardag. Där lärde jag mig att arbeta snabbt, samarbeta nära och hitta praktiska lösningar med små medel. Den mentaliteten, ofta kallad Gnosjöandan, har länge präglat den regionen och jag ser att samma förhållningssätt är en styrka även i dagens digitala affärsvärld. Men även de mest lösningsorienterade verksamheterna står idag inför ett skifte – en digital transformation som omformar hela kedjan från inköp till leverans.” Så inleds Henrik Berglunds senaste krönika i Supply Chain Effects magasin. Läs den här.

Läs mer »

Ny logistikchef till Dagab

Mats Thörnqvist har utsetts till ny logistikchef på Dagab och medlem i bolagets företagsledning. Han tillträder sin befattning den 1 januari 2026. Thörnqvist efterträder Raymond Lundmark som efter nio år övergår i rollen som senior rådgivare till Dagab.

Läs mer »