Erik Irwing, Business Area Manager på Speed Logistics väljer IMIs WMS-lösning.

Speed väljer IMI för ny WMS-lösning

3PL-bolaget Speed Logistics uppgraderar sitt lager i Borås med ett nytt lagerhanteringssystem (WMS) från nordiska mjukvarubolaget IMI Supply Chain Solutions. 

– Det här är ett affärskritiskt projekt för oss och för våra kunder. Vi behöver en lösning som fungerar från dag ett, men som också klarar att växa med nya behov över tid, säger Erik Irwing, Business Area Manager på Speed Logistics. 

Projektet kännetecknas av tydliga krav på robusthet och på en flexibel och anpassningsbar WMS-lösning. Samtidigt har Speed Logistics behov av en snabb leverans och implementering av lösningen. Enligt Erik Irwing har IMI mött dessa behov och krav på ett bra sätt.

– IMI kunde visa att de har både strukturen och erfarenheten för att leverera snabbt och kontrollerat, utan att kompromissa på kvalitet eller stabilitet. Att deras WMS-lösning är väl beprövad inom 3PL-verksamheter var också avgörande, eftersom det ger oss en flexibel plattform som kan anpassas i takt med att våra behov förändras.

– Vi är stolta över att få vara med och framtidssäkra Speeds lagerverksamhet i Borås. Vårt närvarande och personliga arbetssätt tillsammans med vår erfarenhet av att implementera affärskritiska lösningar i högt tempo gör att vi kan leverera snabbt och med kvalitet i varje steg, säger Niklas Rönnbäck, vd på IMI Supply Chain Solutions. 

IMI Supply Chain Solutions är en nordisk aktör med huvudkontor i Linköping och merparten av deras kunder finns i Norden. Med en kombination av bred supply chain-expertis och spetskompetens inom WMS levererar IMI lösningar som är både flexibla och skalbara – särskilt i uppdrag där flöden, systemkrav och affärsmål ställer höga krav på både tempo och precision. 

Fler nyheter

SCE TALKs: ”Mycket mer än AutoStore, en total systemintegratör”

Element Logic är en snabbväxande leverantör och systemintegratör av automatiserade lagerlösningar. Sedan länge förknippas Element Logic med AutoStore, eftersom bolaget har levererat hundratals AutoStore-lösningar världen över. I den här intervjun berättar Anders Bohlin, Sales Manager Element Logic Sweden, om varför bolaget satsar på ett allt bredare erbjudande av såväl hårdvaror, mjukvaror, tjänster och vilka ambitioner

Läs mer »

Søstrene Grene implementerar Shelf-To-Person-lösning från Geek+

Kinesiska robotbolaget Geekplus och deras nordiska partner STL har implementerat en så kallade PopPick Lite-lösning – en shelf-to-person-lösning – i den danska butikskedjan Søstrene Grenes distributionscenter i Venlo, Nederländerna. Systemet, som består av 64 robotar och 8 plockstationer, uppges förbättra såväl ergonomi som genomströmning och noggrannhet.

Läs mer »