Malin Schäfer, vd för SSI Schäfer Norden. Foto: Knud Dobberke

SSI Schäfer växlar upp i Norden 

En av automationsbranschens ledande aktörer är det tyska familjeföretaget SSI Schäfer – en global aktör som nu intensifierar sin närvaro i Norden. Genom stora, prestigefyllda projekt hos Coop och Apotea storsatsar man på att ta en tydlig position på den nordiska marknaden.

– Norden är en av de mest spännande marknaderna för automation. Vi ser att många företag nu gör sin andra eller tredje investering i automatiserade lösningar, vilket visar på en hög mognadsgrad. Det gör det här till en region med enorm potential, säger Malin Schäfer, vd för SSI Schäfer Norden sedan drygt ett halvår, dock inte besläktad med sin nya arbetsgivare. 

Lokal närhet och förankring

Malin har tidigare arbetat med många stora logistikprojekt där automation varit i fokus, i vilka hon sett hur teknologiska lösningar kan förändra ett företags logistikflöde i grunden och hur implementeringen av sådana system ofta kräver både teknisk expertis och organisatorisk förändringsledning. Hennes uppdrag framåt är tydligt: att ta SSI Schäfers internationella erfarenhet och teknologiska spets och omsätta det i lokal förankring och närhet till kunderna i Norden.

– Ett automationsprojekt är egentligen bara en liten del av en mycket större resa. För att lyckas krävs teknik, men minst lika mycket samarbete, förtroende och en förståelse för varje kunds specifika verklighet. Därför är det så viktigt att vi finns nära våra kunder och har rätt kompetens på plats.

Banbrytande projekt 

Ett av de största automationsprojekten i Norden just nu är det omtalade projektet för Coop – ett  helautomatiserat lager som inte bara sticker ut i regionen, utan även räknas som en av de mest avancerade automationslösningarna i Europa. Malin beskriver det som ett av de mest spännande projekt hon varit involverad i. Strategiskt beläget i hjärtat av Sverige ska anläggningen hantera distributionen av varor till Coops cirka 800 butiker runt om i landet. Merparten av flödet går genom två robotsystem som automatiskt plockar enskilda kollin av både kylda och rumstempererade produkter. Resultatet är ett hållbart, högteknologiskt logistiknav med över 600 000 plockningar per dag.

– Coop-projektet är banbrytande på flera sätt. Att kunna skapa en så pass omfattande lösning som hanterar allt från plockning till distribution med minimal mänsklig inblandning är imponerande. Och vi ser redan nu att det ger resultat i form av ökad effektivitet och minskade kostnader, säger hon.

”Snabbt, effektivt, säkert och hållbart”

Projektet med Coop involverade flera avancerade teknologier, däribland ett högpresterande skyttelsystem, smarta plockrobotar och AI-baserad analys för att optimera lagerhanteringen. Genom att utnyttja realtidsdata och avancerad analys möjliggjörs dessutom ett proaktivt arbetssätt för prediktivt underhåll.

– Det handlar om att skapa ett system som inte bara är snabbt och effektivt, utan också säkert och hållbart, understryker Malin.

E-handelslogistik

Förutom det omfattande samarbetet med Coop lyfter Malin även fram Apotea som ett tydligt exempel på SSI Schäfers djupa kompetens inom e-handelslogistik. Företaget inledde samarbetet som automationspartner för Apoteas anläggning i Morgongåva. När Apotea senare beslutade att etablera ett nytt, högautomatiserat lager i Varberg – med kapacitet att hantera upp till 50 000 fler ordrar per dag – fick SSI Schäfer förtroendet som helhetsleverantör. Det nya lagret är en strategisk satsning för att korta leveranstiderna till sydvästra Sverige, och SSI Schäfers högeffektiva lösningar spelar en central roll i att uppnå det målet.

– Apotea är ett annat spännande exempel på hur vi kan anpassa våra lösningar för e-handel. Här har vi verkligen kunnat visa på den stora flexibiliteten som finns i våra system, säger Malin.

Innovativ och kundcentrerad kultur

Malin beskriver SSI Schäfer företagskultur som innovativ, men samtidigt stabil. Hon lyfter fram vikten av att företaget har långsiktiga kundrelationer och arbetar med hållbara lösningar.

– SSI Schäfer har alltid strävat efter att ligga i framkant när det gäller teknik och automatisering. Men för oss handlar det om mycket mer än teknik, minst lika viktigt är att förstå kundens behov och skapa lösningar som verkligen gör skillnad. En viktig del i det arbetet är den egna företagskulturen. Malin betonar här att samarbete och öppenhet är centrala värderingar i företaget – värderingar som hon känner starkt för. 

– Vi jobbar mycket med att skapa en kultur där medarbetare vågar och vill komma med idéer och testa nya lösningar. Det är så vi driver innovation framåt, säger hon och framhåller vikten av att ha en stark intern kompetens, även regionalt, säger Malin. 

Norden ligger i täten 

Att Norden ligger i täten vad gäller automation är en av anledningarna till att bolaget ser regionen som en strategiskt viktig marknad.

– Norden är en marknad i ständig rörelse, och det kräver att vi både vårdar det vi redan har byggt upp och är beredda att möta nya behov. Ett automationsprojekt är egentligen bara en liten del av en mycket större resa. Vissa företag gör sin andra eller tredje investering, andra bygger om, flyttar eller expanderar – samtidigt som helt nya aktörer, ofta internationella, etablerar sig på den nordiska marknaden. Det gör att vi som leverantör hela tiden möter nya förutsättningar och krav, men också får möjlighet att ta med oss erfarenheter från ett projekt till nästa, säger Malin.

”Inga perfekta automationsprojekt”

Malin beskriver varje projekt som en transformation, där det handlar minst lika mycket om att hantera förändring, kommunikation och samarbete som att installera ny teknik:

– Det finns inga perfekta automationsprojekt, den som säger det ljuger. Det uppstår alltid utmaningar och det viktiga är hur vi tillsammans tar oss an dem. Man måste gå in i ett sånt här projekt med rätt inställning: att det ska hålla över tid, att det kommer att bli jobbigt ibland, men att det är värt det. 

Kundfokus i praktiken 

Med en ökad satsning på kundnära resurser och intern kompetens har SSI Schäfer förstärkt sin förmåga att möta kundernas behov, både i drift och utveckling. Det ökade kundfokuset handlar inte bara om en ambition, utan om ett arbetssätt som ska genomsyra hela organisationen, där man behöver förstå varje kunds verkliga behov, leverera med precision, och se till att inget faller mellan stolarna.

– Ett automationsprojekt är inte klart bara för att systemet är i drift. Först när alla lösa trådar är hanterade, och det inte finns något kvar som gnager, är vi färdiga. Och då börjar nästa steg i en resa som egentligen aldrig tar slut. En automationsanläggning kräver ständiga förbättringar, anpassningar och utveckling, då förutsättningar förändras. Viktigt är att vårda, vidareutveckla, optimera, ja, helt enkelt älska din automation. 

Hon beskriver ett arbetssätt där struktur och uthållighet är centrala komponenter. En tydlig och gemensam handlingsplan krävs – där båda parter vet vad som ska göras, när och av vem. Det gäller inte minst i övergången från projekt till drift, då snabb hantering av kvarstående punkter är avgörande föratt bygga långsiktigt förtroende.

– För mig handlar kundfokus om att vara konsekvent. Att stå kvar när det blåser, och att leverera på det vi har lovat. Automation är en transformationsresa – och för att lyckas krävs att både vi och kunden arbetar mot samma mål, hela vägen, säger hon.

Hållbarhetsfokus 

Hållbarhet är en viktig aspekt av lagerautomation som SSI Schäfer fokuserar på. Och det gäller att implementera teknologier som inte bara är effektiva utan även hållbara. SSI Schäfer har under de senaste åren intensifierat sitt fokus på gröna lösningar, vilket inkluderar allt från energisnåla transportband till återvinningsbara förpackningsmaterial. 

– Vi ser hur energibesparande lösningar och optimerade logistiksystem kan minska både kostnader och miljöpåverkan. För oss handlar det om att skapa system som är framtidssäkrade och anpassningsbara för både dagens och morgondagens behov, avslutar Malin.

Intervju och text Marika Karlöf 

Fler nyheter

SSI Schäfer växlar upp i Norden 

En av automationsbranschens ledande aktörer är det tyska familjeföretaget SSI Schäfer – en global aktör som nu intensifierar sin närvaro i Norden. Genom stora, prestigefyllda projekt hos Coop och Apotea storsatsar man på att ta en tydlig position på den nordiska marknaden.

Läs mer »

Zhipster rekryterar Mats Fischerström som COO

TMS-bolaget Zhipster fortsätter att växa och satsar på att utveckla nästa generations transport management-system. Som ett led i det arbetet har e-handels- och logistikprofilen Mats Fischerström rekryterats till rollen som COO.

Läs mer »