Teknikföretagen: Orderingången ökar, men i lägre takt

Orderingången för teknikindustrin ökar under det första kvartalet 2025, men i lägre omfattning än föregående kvartal. Det visar Teknikföretagens konjunkturbarometer för första kvartalet 2025.

– Tyvärr ökar orderingången i lägre omfattning även för de två största delbranscherna inom teknikindustrin, det vill säga maskin- och transportmedelsindustrin, och vi kan konstatera att uppsvinget vi såg under det sista kvartalet 2024 har tappat lite tempo, säger Teknikföretagens chefekonom, Erik Spector.

Index över teknikindustrins sammantagna bedömning av affärsläget ökar något första kvartalet i år. Det är främst en mindre negativ rapportering för storleken på orderstocken som bidragit. Även i euroområdet noteras en liten förbättring i affärsindex för dess teknikindustri under första kvartalet. Andel företag med fullt kapacitetsutnyttjande ökar marginellt. Utfallet är förväntat sett till bland annat effekten av att penningpolitiken verkat stimulerande. Samtidigt har andra orosmoln dykt upp efter årsskiftet, inte minst handelsfriktioner till följd av att en ny administration har kommit på plats i USA.

Enligt Teknikföretagen konjunkturbarometer förefaller leverantörerna till bygg- och anläggningssektorn ha lämnat det värsta bakom sig. Här minskar inte orderingången längre och storleken på orderstocken har lämnat tidigare bottennivåer och stiger för andra kvartalet i rad. Däremot möter leverantörer till maskin- och fordonsindustri fortfarande en låg efterfrågan med minskad orderingång. Sammantaget ökar andelen företag med fullt kapacitetsutnyttjande marginellt till 33 procent men är fortsatt under det långsiktiga genomsnittet fyra av tio företag.

Teknikföretagens konjunkturbarometer för första kvartalet omfattar bedömningar från 476 företag med en försäljning på sammanlagt 917 Mdr SEK, varav 81 procent säljs på exportmarknader. Barometern utges i mars, juni, september och december.

Fler nyheter

SCE TALKs: ”Mycket mer än AutoStore, en total systemintegratör”

Element Logic är en snabbväxande leverantör och systemintegratör av automatiserade lagerlösningar. Sedan länge förknippas Element Logic med AutoStore, eftersom bolaget har levererat hundratals AutoStore-lösningar världen över. I den här intervjun berättar Anders Bohlin, Sales Manager Element Logic Sweden, om varför bolaget satsar på ett allt bredare erbjudande av såväl hårdvaror, mjukvaror, tjänster och vilka ambitioner man har inför framtiden.

Läs mer »

Søstrene Grene implementerar Shelf-To-Person-lösning från Geek+

Kinesiska robotbolaget Geekplus och deras nordiska partner STL har implementerat en så kallade PopPick Lite-lösning – en shelf-to-person-lösning – i den danska butikskedjan Søstrene Grenes distributionscenter i Venlo, Nederländerna. Systemet, som består av 64 robotar och 8 plockstationer, uppges förbättra såväl ergonomi som genomströmning och noggrannhet.

Läs mer »

Globala störningar sätter 4PL i centrum för framtidens logistik

Geopolitiska spänningar, pandemins efterskalv och ekonomisk volatilitet gör att supply chain-frågorna är viktigare än någonsin. För Pontus Sellberg, analytiker på Danske Bank, innebär det att osäkerheten blivit den nya normaliteten. För Sonats vd Mattias Norin är slutsatsen lika tydlig: företag måste bygga upp en starkare förmåga att designa, styra och utveckla sina försörjningskedjor, och där spelar en oberoende 4PL-aktör en avgörande roll.

Läs mer »