Teknikföretagen: Orderingången ökar, men i lägre takt

Orderingången för teknikindustrin ökar under det första kvartalet 2025, men i lägre omfattning än föregående kvartal. Det visar Teknikföretagens konjunkturbarometer för första kvartalet 2025.

– Tyvärr ökar orderingången i lägre omfattning även för de två största delbranscherna inom teknikindustrin, det vill säga maskin- och transportmedelsindustrin, och vi kan konstatera att uppsvinget vi såg under det sista kvartalet 2024 har tappat lite tempo, säger Teknikföretagens chefekonom, Erik Spector.

Index över teknikindustrins sammantagna bedömning av affärsläget ökar något första kvartalet i år. Det är främst en mindre negativ rapportering för storleken på orderstocken som bidragit. Även i euroområdet noteras en liten förbättring i affärsindex för dess teknikindustri under första kvartalet. Andel företag med fullt kapacitetsutnyttjande ökar marginellt. Utfallet är förväntat sett till bland annat effekten av att penningpolitiken verkat stimulerande. Samtidigt har andra orosmoln dykt upp efter årsskiftet, inte minst handelsfriktioner till följd av att en ny administration har kommit på plats i USA.

Enligt Teknikföretagen konjunkturbarometer förefaller leverantörerna till bygg- och anläggningssektorn ha lämnat det värsta bakom sig. Här minskar inte orderingången längre och storleken på orderstocken har lämnat tidigare bottennivåer och stiger för andra kvartalet i rad. Däremot möter leverantörer till maskin- och fordonsindustri fortfarande en låg efterfrågan med minskad orderingång. Sammantaget ökar andelen företag med fullt kapacitetsutnyttjande marginellt till 33 procent men är fortsatt under det långsiktiga genomsnittet fyra av tio företag.

Teknikföretagens konjunkturbarometer för första kvartalet omfattar bedömningar från 476 företag med en försäljning på sammanlagt 917 Mdr SEK, varav 81 procent säljs på exportmarknader. Barometern utges i mars, juni, september och december.

Fler nyheter

Logistikbranschens automationspionjär 

Den svenska logistikavdelningen på en av världens största leverantörer av frukt och grönt bolagiserades 2008 och tog namnet Nowaste Logistics. Mer än 15 år senare är företaget en av Sveriges ledande tredjepartslogistiker, välkänt för sin avancerade lagerteknik, högautomatiserade hantering och sitt starka fokus på personalen.

Läs mer »

DHL Trade Atlas 2025: ”Den globala handeln växer, men i långsammare takt”

DHL och New York University Stern School of Business årliga studie DHL Trade Atlas förutspår en ökning av den globala handeln trots Trump-tullar, ökade geopolitiska risker och en omstrukturering av de globala handelsmönstren. Även om man konstaterar att tillväxten kan bromsa in något så prognosticerar man att den globala handeln under kommande fem år kommer att växa något mer än under de senaste tio åren. En betydande del av tillväxten under kommande år väntas ske i Indien, Vietnam, Indonesien och Filippinerna. 

Läs mer »