Zebra förvärvar Fetch Robotics

Zebra Technologies fortsätter sin resa mot att vara en aktör som erbjuder allt mer avancerade automations- och digitala lösningar genom förvärvet av robotbolaget Fetch Robotics. Fetch utvecklar så kallade AMR:er, dvs. Autonoma Mobila Robotar, som används för att effektivisera och optimera plockning i bland annat lager- och produktionsanläggningar.

Enligt Zebra erbjuder Fetch marknadens bredaste utbud av AMR:er som sömlöst integreras med lager- och produktionssystem och utan att det behövs förändringar av anläggningar eller infrastruktur.

– Förvärvet av Fetch Robotics kommer att accelerera vår resa mot vår vision för Enterprise Asset Intelligence och tillväxten inom intelligent industriell automation genom att vi omfamnar nya arbetsprocesser som gör det möjligt för våra kunder att arbeta mer effektivt i allt mer automatiserade och data-drivna miljöer, säger Anders Gustafsson, CEO på Zebra Technologies.

Sedan tidigare äger Zebra 5 % av Fetch Robotics och erlägger nu 290 miljoner dollar (ca 3 miljarder kronor) för resterande 95 % av bolaget. Affären beräknas vara genomförd under tredje kvartalet 2021.

– Förvärvet innebär att vi ytterligare lever upp till vårt åtagande att optimera försörjningskedjan från tillverkning till konsumtion. Vi är glada över att välkomna Fetch Zebrafamiljen, avslutar Anders Gustafsson, som medverkar i en personlig intervju i det senaste numret av Supply Chain Effect.

Zebra Technologies Corp. leds sedan 2013 av svensken Anders Gustafsson. Bolagets aktier är noterade på Nasdaq USA.

Fler nyheter

Region Skåne automatiserar sin sjukvårdslogistik med Element Logic

För att stärka försörjningssäkerheten samt skapa en robust och effektiv materialförsörjning till vården etablerar Region Skåne ett nytt centrallager i Malmö och bygger upp en egen lagerhållning. Som en del i satsningen har regionen valt att automatisera delar av verksamheten med en AutoStore-lösning som levereras av Element Logic.

Läs mer »

Priset på containerfrakt når lägsta nivån sedan 2023

Priset på sjöfrakt har nått sin lägst nivå sedan slutet av 2023 enligt en uppdatering från fraktplattformen Freightos den 15 oktober. Den globala handelsoron, en minskad USA import i kombination med tidigareläggning av frakter – innan tullar införs – och ett växande utbud av sjöfrakt har pressat priset på containerfrakter mellan Asien och Nordamerika med 8 procent vecka över vecka, enligt Freightos.

Läs mer »

SCE TALKs: ”Mycket mer än AutoStore, en total systemintegratör”

Element Logic är en snabbväxande leverantör och systemintegratör av automatiserade lagerlösningar. Sedan länge förknippas Element Logic med AutoStore, eftersom bolaget har levererat hundratals AutoStore-lösningar världen över. I den här intervjun berättar Anders Bohlin, Sales Manager Element Logic Sweden, om varför bolaget satsar på ett allt bredare erbjudande av såväl hårdvaror, mjukvaror, tjänster och vilka ambitioner man har inför framtiden.

Läs mer »