Foto: DB Schenker

DSV vinner budstrid – köper Schenker för 14 miljarder Euro uppger källor

Danska logistikjätten DSV har vunnit kampen om att få köpa Schenker. Det uppger nyhetsbyrån Reuters med hänvisning till källor hos ägarbolaget Deutsche Bahn och den tyska regeringen. D

Reuters uppger att ett preliminärt kontrakt för transaktionen har upprättats och ska undertecknas de närmaste dagarna. Köpeskillingen ska uppgå till 14 miljarder euro (dvs ca 15,5 miljarder dollar eller 144 miljarder SEK). Innan affären är helt klar ska den godkännas av DB:s förvaltningsråd som består av representanter för ägaren, den tyska staten, och fackliga företrädare. Även styrelsen i bolaget ska träffas i ett extra styrelsemöte under de kommande dagarna för att godkänna affären. Fackliga representanter i styrelsen har tidigare motsatt sig DSV:s bud, som var något högre än konkurrenten CVC:s, eftersom de förväntade sig att det skulle resultera i fler förlorade jobb.

Syftet med Deutsche Bahns försäljning av det lönsamma dotterbolaget Schenker är att finansiera investeringar i sin krisdrabbade kärnverksamhet och reducera ett skuldberg som uppgår till 30 miljarder euro. Varken DSV eller Deutsche Bahn har ännu kommenterat uppgifterna.

Om affären genomförs blir det DSVs hittills största förvärv och det största någonsin för ett danskt företag. DSV har expanderat mycket snabbt genom flera förvärv de senaste åren, bland annat av schweiziska Panalpina och blir med förvärvet av Schenker världens största speditör.
Schenker har mer än 70 000 anställda på 1 850 platser världen över, varav cirka 15 000 i Tyskland.


Fler nyheter

Den digitaliserade försörjningskedjan – tillgång i en turbulent omvärld

I en värld präglad av osäkerhet och snabba förändringar står företag inför utmaningar som aldrig förr. Ökade tulltariffer, geopolitiska spänningar, strikta EU-regleringar och en intensiv konkurrens inom bilindustrin är bara några av de faktorer som påverkar dagens affärslandskap. Mitt i denna turbulens finns det en vital tillgång och möjliggörare: digitaliseringen av försörjningskedjan. 
Läs den tankeväckande krönikan av Julia Weltman, Mikaels Johansson och Daniel Tolergård här.

Läs mer »

”Hållbara och motståndskraftiga transporter är en nyckelfråga för Sverige”

Ted Lundström är ordförande i Näringslivets Transportråd (NTR) och global logistikchef på Ovako. Han har lång erfarenhet av branschen där han ser både utmaningar och möjligheter för framtidens transportsystem och betonar vikten av att Sverige anpassar sig till en allt mer osäker omvärld genom att bygga ett flexibelt och hållbart transportsystem. Vi intervjuar Ted i senaste numret av Supply Chain Effect.

Läs mer »