Sofie Dagnelid, Head of Cluster Logistics & Automation på Easyfairs

Logistics & Automation satsar på återkomst 2023

Mässan och konferensen Logistics & Automation som arrangeras av Easyfairs har nu aviserat sin återkomst. Den 4-5 oktober nästa år återuppstår mässan i Kista, Stockholm. Arrangören utlovar att den senaste tekniken inom in­tralogisk och effektiva logistiklösningar kommer att presenteras och att mässan ger möjligheter att träffa kunder och stärka banden till befintliga kontakter.

– Under mina 11 år på Easyfairs har jag nästan arbetat med hela vår portfölj av mässor vilket ger ett fantastiskt perspektiv. Logistics & Automation är en del av vårt globala varumärke och mässan finns representerad ute i Europa. Det ger oss ett nätverk som är oslagbart. Sedan är frågorna som diskuteras i branschen väldigt spännande, säger Sofie Dagnelid, som är Head of Cluster för Logistics & Automation och spindeln i nätet som leder och håller ihop resten av teamet. 

Fler nyheter

SCE nummer fyra ute nu: Värdeskapande transportation management

I årets fjärde utgåva av Supply Chain Effect intervjuas Mathias Krümmel, vd på DHL Freight Sverige, och med en lång, framgångsrik karriär inom logistik och transport. I den personliga intervjun ger han bland annat sin syn på transport- och logistikbranschens utveckling, och nyckeln till framgångsrikt ledarskap och förändringsarbete.

Läs mer »