Nummer tre ute nu – Planering, visibilitet och flexibilitet

Missa inte senaste numret av Supply Chain Effect med tema: Planering, visibilitet och flexibilitet. Ett inspirerande, fullmatat och lärorikt nummer med följande innehåll:

  • Bonver Logistics satsning på felfri e-handelslogistik med intelligent videoanalys – intervju med My Westberg och Mats Borgegård.
  • Supply Chain Planning och hur det faktiskt går att förutse och agera på en närmast oändlig komplexitet – en krönika av Roger Lindau.
  • Hur Stadiums prisade RFID-lösning levererar hög saldokorrekthet till nytta för försäljning och lönsamhet – Med Johan Stenström, Peter Carlson, Mattias Lindström och Lotta Engström.
  • Modebranschen lagerautomatisering med sikte på maximal anpassningsförmåga i en volatil värld – intervju med TGWs Raffaele Destro.
  • Mjukvarusuccén Relex Solutions ambition att ”ödmjukt erövra världen” – intervju med Michael Gylling.
  • Flexibilitet, planering och visibilitet – en nödvändighet i en föränderlig värld av Jens Dremo och Robert Jansson.
  • Transport- och tulladministration i samma system – Elisabeth Westby, Michael Ekelund och Per Olafsen.
  • Samverkansbaserad prestationsstyrning, ett måste för fossilfria godstransporter – av Maria Björklund, Niklas Simm, Helena Forslund och Hana Hulthén.
  • Visibilitet – nyckeln till lyckad omnikanallogistik? – av Fredrik Eng Larsson och Olov Isaksson.
  • Och en ledare om att ”Plans are nothing – planning is everything” av Stefan Karlöf.

Prenumerera eller ladda ner tidningen som pdf

Fler nyheter

2025-års första nummer av Supply Chain Effect

Nu är årets första nummer av Supply Chain Effect ett faktum. Temat är Innovativ logistikteknik för ökad konkurrenskraft, med intervjuer och artiklar med bland annat supply chain-proffset Isabelle Baumann (bilden), Varners Anders Eriksson och Anne Holopainen, Nowastes Johan Kallin och Patrik Johnfors och mycket mer.

Läs mer »

SCE TALKs: Supply Chain Planning i en volatil värld

I det här avsnittet av SCE TALKs fördjupar vi oss i det högaktuella ämnet Supply Chain Planning och hur smarta mjukvaror är ett avgörande hjälpmedel för att lyckas optimera och planera. Gäster är Mathias Roycroft Cederholm, från KP Energy och Nils Robertsson, från IMI Supply Chain Solutions.

Läs mer »