Nummer tre ute nu – Planering, visibilitet och flexibilitet

Missa inte senaste numret av Supply Chain Effect med tema: Planering, visibilitet och flexibilitet. Ett inspirerande, fullmatat och lärorikt nummer med följande innehåll:

  • Bonver Logistics satsning på felfri e-handelslogistik med intelligent videoanalys – intervju med My Westberg och Mats Borgegård.
  • Supply Chain Planning och hur det faktiskt går att förutse och agera på en närmast oändlig komplexitet – en krönika av Roger Lindau.
  • Hur Stadiums prisade RFID-lösning levererar hög saldokorrekthet till nytta för försäljning och lönsamhet – Med Johan Stenström, Peter Carlson, Mattias Lindström och Lotta Engström.
  • Modebranschen lagerautomatisering med sikte på maximal anpassningsförmåga i en volatil värld – intervju med TGWs Raffaele Destro.
  • Mjukvarusuccén Relex Solutions ambition att ”ödmjukt erövra världen” – intervju med Michael Gylling.
  • Flexibilitet, planering och visibilitet – en nödvändighet i en föränderlig värld av Jens Dremo och Robert Jansson.
  • Transport- och tulladministration i samma system – Elisabeth Westby, Michael Ekelund och Per Olafsen.
  • Samverkansbaserad prestationsstyrning, ett måste för fossilfria godstransporter – av Maria Björklund, Niklas Simm, Helena Forslund och Hana Hulthén.
  • Visibilitet – nyckeln till lyckad omnikanallogistik? – av Fredrik Eng Larsson och Olov Isaksson.
  • Och en ledare om att ”Plans are nothing – planning is everything” av Stefan Karlöf.

Prenumerera eller ladda ner tidningen som pdf

Fler nyheter

Från Gnosjöanda till datadriven lagerlogistik

”Jag växte upp i Småland, ett landskap där entreprenörskap, verkstadsindustri och lagerlokaler är vardag. Där lärde jag mig att arbeta snabbt, samarbeta nära och hitta praktiska lösningar med små medel. Den mentaliteten, ofta kallad Gnosjöandan, har länge präglat den regionen och jag ser att samma förhållningssätt är en styrka även i dagens digitala affärsvärld. Men även de mest lösningsorienterade verksamheterna står idag inför ett skifte – en digital transformation som omformar hela kedjan från inköp till leverans.” Så inleds Henrik Berglunds senaste krönika i Supply Chain Effects magasin. Läs den här.

Läs mer »

Ny logistikchef till Dagab

Mats Thörnqvist har utsetts till ny logistikchef på Dagab och medlem i bolagets företagsledning. Han tillträder sin befattning den 1 januari 2026. Thörnqvist efterträder Raymond Lundmark som efter nio år övergår i rollen som senior rådgivare till Dagab.

Läs mer »