Johan Nordström, STL Sverige.

ST Logistics lanserar STL Sverige och introducerar sina AMR-lösningar

ST Logistics grundades 2022 genom ett samarbete mellan Geek+ och SystemTeknik. Nu står det samägda bolaget redo för att introducera sina autonoma mobila robotar (AMRs) även på den svenska marknaden.

Efter en lyckosam lansering av sina AMR-lösningar på den danska marknaden är det nu dags att för ST Logistics att ta steget in i Sverige. Till försäljningschef i det nystartade STL Sverige AB har Johan Nordström utsetts.

– Det är med stor entusiasm jag tar mig an denna möjlighet, och jag ser verkligen fram emot att få vara en del av denna resa tillsammans med alla kollegor och samarbetspartners. Jag ser fram emot att bidra till STL Sverige ABs utveckling och att, tillsammans med vårt team, växa och skapa långsiktiga relationer på marknaden, säger Johan Nordström, som kommer ha sin bas i Landvetter. Johan har över 25-års erfarenhet inom logistik, försäljning och affärsutveckling och en gedigen meritlista inom automation, e-handel, transport och supply chain management.

Växande marknad

Den svenska marknaden för AMR växer snabbt, drivet av teknologiska framsteg, ökade krav på effektivitet och ett starkt nationellt fokus på hållbarhet och digitalisering. AMR-lösningar används främst i lager- och logistikverksamheter för att optimera plockning och transport, men används även mycket i industrin och i hälsosektorn. Flera faktorer driver efterfrågan på AMR-lösningar i Sverige, bland annat brist på arbetskraft, hållbarhetsmål och e-handelns snabba tillväxt. Framsteg inom AI, IoT och 5G har dessutom gjort AMR-lösningar mer flexibla och anpassningsbara, vilket ökar deras potentiella användningsområden. Trots regulatoriska utmaningar och behovet av standardisering förväntas den nordiska AMR-marknaden växa med 20–25 % årligen fram till 2030 där Sverige väntas leda utvecklingen, uppger ST Logistics. 

Fler nyheter

SCE TALKs: ”Mycket mer än AutoStore, en total systemintegratör”

Element Logic är en snabbväxande leverantör och systemintegratör av automatiserade lagerlösningar. Sedan länge förknippas Element Logic med AutoStore, eftersom bolaget har levererat hundratals AutoStore-lösningar världen över. I den här intervjun berättar Anders Bohlin, Sales Manager Element Logic Sweden, om varför bolaget satsar på ett allt bredare erbjudande av såväl hårdvaror, mjukvaror, tjänster och vilka ambitioner man har inför framtiden.

Läs mer »

Søstrene Grene implementerar Shelf-To-Person-lösning från Geek+

Kinesiska robotbolaget Geekplus och deras nordiska partner STL har implementerat en så kallade PopPick Lite-lösning – en shelf-to-person-lösning – i den danska butikskedjan Søstrene Grenes distributionscenter i Venlo, Nederländerna. Systemet, som består av 64 robotar och 8 plockstationer, uppges förbättra såväl ergonomi som genomströmning och noggrannhet.

Läs mer »

Globala störningar sätter 4PL i centrum för framtidens logistik

Geopolitiska spänningar, pandemins efterskalv och ekonomisk volatilitet gör att supply chain-frågorna är viktigare än någonsin. För Pontus Sellberg, analytiker på Danske Bank, innebär det att osäkerheten blivit den nya normaliteten. För Sonats vd Mattias Norin är slutsatsen lika tydlig: företag måste bygga upp en starkare förmåga att designa, styra och utveckla sina försörjningskedjor, och där spelar en oberoende 4PL-aktör en avgörande roll.

Läs mer »