Swisslog förstärker i Danmark – Thorben Larsen ny försäljningsansvarig

I linje med Swisslogs strategi att ha en stark lokal närvaro och position på alla sina geografiska marknader har Thorben Larsen rekryterats som säljansvarig i Danmark. 

– Med Thorben får vi en säljansvarig med lång erfarenhet av intralogistik och automation och med en stark förankring på den danska marknaden. Rekryteringen är ett led i vår långsiktiga satsning på att stärka vår position i Danmark, säger Johan Kristofferson, vd för Swisslog Norden.

Sedan många år har Swisslog ett stort antal kunder i Danmark och finns på plats med ett serviceteam. Ambitionen är nu att ytterligare öka försäljningen och marknadsnärvaron i landet, med Swisslogs breda lösningsportfölj för lagerautomation och materialhantering. 

– Det finns en stor marknadspotential i Danmark och med Swisslogs starka och breda produkt- och serviceportfölj kan vi erbjuda automationslösningar till företag av alla storlekar med alla typer av behov, säger Thorben Larsen, som har över 30-års erfarenhet från intralogistik och lagerautomation.

Närmast kommer Thorben från befattningen som försäljningschef för Nordeuropa på Materna IPS och dessförinnan har han haft säljledande befattningar på bland annat Beumergroup och Grenzebach Group. 

– Att få representera Swisslog känns oerhört inspirerande och jag ser fram emot att bidra till att vi ytterligare stärker vår position med fler affärer, med såväl befintliga som nya kunder på den danska marknaden.

Fler nyheter

Från Gnosjöanda till datadriven lagerlogistik

”Jag växte upp i Småland, ett landskap där entreprenörskap, verkstadsindustri och lagerlokaler är vardag. Där lärde jag mig att arbeta snabbt, samarbeta nära och hitta praktiska lösningar med små medel. Den mentaliteten, ofta kallad Gnosjöandan, har länge präglat den regionen och jag ser att samma förhållningssätt är en styrka även i dagens digitala affärsvärld. Men även de mest lösningsorienterade verksamheterna står idag inför ett skifte – en digital transformation som omformar hela kedjan från inköp till leverans.” Så inleds Henrik Berglunds senaste krönika i Supply Chain Effects magasin. Läs den här.

Läs mer »

Ny logistikchef till Dagab

Mats Thörnqvist har utsetts till ny logistikchef på Dagab och medlem i bolagets företagsledning. Han tillträder sin befattning den 1 januari 2026. Thörnqvist efterträder Raymond Lundmark som efter nio år övergår i rollen som senior rådgivare till Dagab.

Läs mer »