Framgångsrik Logistics & Automation – nu är siktet inställt på 2025

Fler än 2 200 unika besökare från 906 företag besökte Logistics & Automations två fullmatade dagar på Kista mässan i Stockholm. Och arrangören EasyFairs är nöjd.

– Vi är nöjda. Många utställare valde att göra en ny bokning för nästa Logistics & Automation om två år, vilket är en bra indikation på att även våra utställare är nöjda, säger Josefin Holmberg, ansvarig för mässan på EasyFairs.

Mässans utställare bestod av ett brett spektrum av automationsbolag, mjukvaruföretag, konsulter och förpackningsspecialister, eftersom årets Logistics & Automation arrangerades parallellt med förpackningsmässan Empack. Den kombinationen ser Josefin Holmberg och hennes team som ett framgångsrecept även inför 2025-års mässa och konferens.

Uppskattade seminarier

På konferensscenen medverkade en rad intressanta talare, bland annat Supply Chain Effects Stefan Karlöf med gäster. Den 4 oktober höll han en mycket välbesökt paneldiskussion på temat Automationsrevolutionen – strategier för framgångsrik lagerautomation tillsammans med Element Logic Swedens försäljningschef Anders Bohlin, Viktor Brandon Leek, Director Logistics Solutions på Toyota Material Handling och Max Helm, Sales Account Manager, SiB Solutions. Den 5 oktober hölls ett likaledes uppskattat seminarium på temat Vägar till ökad motståndskraft och hållbarhet i supply chain, tillsammans med Alexander Dellborg, Sales Director, Northern Europe and Americas på Turck Vilant Systems och Björn Redig, affärsområdeschef Manufacturing på Sonat.

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »

Amazon anlitar PostNord TPL för sitt nordiska centrallager

I en intervju i Dagens Industri avslöjar PostNord TPL:s vd Andrew Kristensen att världens kanske skickligaste logistik- och e-handelsbolag, Amazon, har valt Postnord TPL som 3PL-partner för sitt nordiska centrallager i Eskilstuna – ett ärofyllt uppdrag som startar igång redan i maj.

Läs mer »