Klimatförändringar en ökad risk i supply chain

Ledare i supply chain förutser i ökad utsträckning risker som sammanhänger med effekterna av klimatförändringar. Det framgår av en nyligen genomförd undersökning från analys- och konsultföretaget Gartner. Av den aktuella undersökningen framgår bland annat att 27 procent av de tillfrågade ledarna i försörjningskedjan genomför riskbedömningar för klimatförändringar, med syftet att identifiera hur klimatförändringar kan resultera i kritiska effekter på det egna företagets försörjningskedja. Däremot sker inte riskbedömningarna särskilt metodiskt och de kvantifieras sällan.

Närmare 45 procent av de tillfrågade respondenterna i undersökningen uppgav att de hade ”en allmän känsla för potentiella framtida klimatrisker baserat på händelser från de senaste tre åren”, men de identifierade alltså inte riskerna metodiskt eller kvantifierade riskerna, enligt undersökningen. Endast en av tio tillfrågade, 11 procent, uppgav att de inte alls ansåg att klimatförändringar var en framtida risk. Enligt Heather Wheatley, Senior Director Analyst på Gartner Supply Chain, är klimatförändringar viktiga för ledarna i försörjningskedjan eftersom de sammanhänger med händelser som kan leda till råvarubrist, exempelvis torka, översvämningar och andra klimatrelaterade skeenden.

Fler nyheter

Årets D-award till parfymbolaget Essnce

D-Award är Sveriges mest prestigefyllda pris inom e-handel och delades idag ut på D-Congress inför över 4 500 ledare och innovatörer från hela Norden. Vinnare av Årets E-handel 2026 är svenska parfymbolaget Essnce. Samtidigt utdelades det nyinstiftade hederspriset: Arne Andersson Honor, som första gången gavs till just Arne B Andersson.

Läs mer »

Stadium bygger nytt centrallager och investerar 300 miljoner i lagerautomation från Exotec

Sportkedjan Stadium investerar i ett nytt högautomatiserat logistikcenter i Norrköping. Anläggningen utrustas med Exotecs Skypod-system och blir Stadiums första helt egna distributionsnav, vilket beskrivs som strategiskt steg för att säkra framtida tillväxt. Nordiska fastighetsinvesteraren Slättö har, genom sin logistik- och industriplattform Evolv, påbörjat byggnationen av den 40 800 kvadratmeter stora anläggningen .

Läs mer »

Framgångsrika autonoma leveranser på Ikea Kina

Ikea Kina har introducerat självkörande fordon i Anhui-provinsen efter att ett pilotprojekt minskade kundernas genomsnittliga väntetider med två tredjedelar, vilket förbättrade både kundupplevelsen och skapade en mer effektiv arbetsplats för medarbetarna.

Läs mer »