DB Schenker Logistics automatiserar nytt lager med MQ MARQET

DB Schenker Logistics och modeföretaget MQ MARQET har kommit överens om att DB Schenker Logistics tar över driften av MQ MARQETs lagerhantering, som till största delen automatiseras i DB Schenker Logistics logistikcenter i Landvetter utanför Göteborg.

– Vi ser en automatiserad lagerlösning som en avgörande del i vår strategi för tillväxt med den digitala affären i fokus.  Våra satsningar på ökad tillgänglighet och service för våra kunder ligger helt i linje med denna utveckling och vi ser att samarbetet med DB Schenker Logistics gör att vi kommer att ha marknadens bästa logistiklösning för vår planerade tillväxt med ökade volymer på våra B2C-marknader, säger Ingvar Larsson vd, MQ MARQET.

AutoStore-lösning

Logistiklösningen är baserad på en AutoStore, ett automatiserat robotsystem där lagringsbackar transporteras till lagerpersonalen som slipper gå runt i lagret och plocka från olika hyllor. Lösningen innehåller också en sorteringsanläggning för utgående sortering samt en sektion för hängande plagg. Hela lösningen är utformad för att hantera både e-handel och butikspåfyllnad för MQ MARQET.

– Vi är naturligtvis väldigt stolta över att få MQ MARQET som ny kund.  Det innebär att vi nu tar det första steget i att bygga ett modernt automatiserat logistikcenter som gör det möjligt för oss att bättre betjäna den snabbt växande B2C-marknaden hos våra kunder, säger Håkan Nydén, Vice President och Head of Contract Logistics, DB Schenker Cluster SE/DK/IS.

Samarbetet kommer att starta under augusti 2021 och alla implementeringsaktiviteter har redan börjat för att säkerställa en smidig övergång och start. Samma delar som nu implementeras kommer att bli den första delen av en strategisk satsning på en större gemensam automationslösning där även andra företag kan använda lösningen baserat på samma delar av AutoStore.

Fler nyheter

IMI förvärvar Wismotion

IMI Supply Chain Solutions meddelar att man har förvärvat Wismotion – en ledande aktör inom modern SaaS‑teknologi som möjliggör för företag att stärka sin leveransvisibilitet och förbättra kundupplevelsen. Förvärvet stärker IMI:s position på den nordiska marknaden genom att tillföra avancerade funktioner för sömlös, datadriven styrning av varuflöden genom hela leveranskedjan. 

Läs mer »

SSI Schäfer och Moffett Automation ingår ett partnerskap för smartare automatiserad pallhantering

SSI Schäfer och Moffett Automation har ingått ett partnerskap för att utveckla ”framtidens lagerautomation”, uppges i ett pressmeddelande. Partnerskapet ska göra det enklare att implementera moderna och skalbara skyttelssystem för pallar som uppfyller höga krav på både prestanda och yteffektivitet. Detta ska göras genom att kombinera SSI SCHÄFERs integrationskompetens och Moffett Automations högdensitetssystem för pallagring samt deras 4D-teknik för skyttlar.

Läs mer »